{"vars":{{"pageTitle":"Rząd będzie współpracować z uniwersytetami, by walczyć z suszą w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["adaptacja-do-zmian-klimatu","michal-kurtyka","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","susza","woda","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":136334}} }
300Gospodarka.pl

Rząd będzie współpracować z uniwersytetami, by walczyć z suszą w Polsce

Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych będą współpracować, by zapobiegać suszy w kraju.

Z rządem współpracować będą uczelnie, których działania są związane z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce.

Współpraca będzie polegać na pogłębionej analizie działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju. Ma obejmować współdziałanie w obszarze wykorzystania wzajemnej wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystania potencjału naukowo-dydaktycznego. Ważnym jej elementem ma być też praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącym ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w kraju.

“Środowisko nauki, które ma bogatą ofertę merytoryczną, badawczą, dydaktyczną i rozwojową i musi zostać wysłuchane” – powiedział Łukasz Lange, Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy i niedoborowi zasobów wodnych w środowisku.


Czytaj również: Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW]


W takcie spotkania szef resortu klimatu i środowiska zainaugurował również uruchomienie platformy susza.gov.pl. To pierwsza strona w Polsce ujmująca problematykę suszy w kraju w sposób skonsolidowany pod kątem działań administracji rządowej, jak i podległych jej jednostek.

“Poprzez platformę susza.gov.pl pragniemy szerzej spojrzeć na zjawisko, z którymi zmagamy się jako kraj. Platforma to nie tylko komplementarne centrum przekazu informacji, dotyczące suszy, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym odbiorca znajdzie wskazówki w zakresie oferowanej pomocy oraz wsparcia ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to informacje dotyczące wsparcia podmiotów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych” – powiedział minister klimatu i środowiska.

Sygnatariuszami listu są Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych, w tym: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PGE będzie współpracować z polskimi i duńskimi uniwersytetami, by rozwijać morską energetykę wiatrową