{"vars":{{"pageTitle":"Senackie komisje za utrzymaniem zasady 10H. Ale jest możliwość zmiany","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["10h","energetyka","energia-wiatrowa","najnowsze","ustawa-10h","ustawa-odleglosciowa","wiatraki"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"21 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":493826}} }
300Gospodarka.pl

Senackie komisje za utrzymaniem zasady 10H. Jednak z możliwością zmiany odległości

Senackie komisje rekomendują Senatowi utrzymanie zasady 10H w nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych jako minimalnej odległości lokalizacji wiatraków i budynków mieszkalnych. Z możliwością zmiany tej odległości w ramach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego do 500 metrów.

W poniedziałek Komisja Środowiska, Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowały wprowadzenie kilku poprawek do ustawy.

Komisje zaproponowały utrzymanie zasady 10H – 10-krotność wysokości wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu, jako minimalnej odległości lokalizacji wiatraków i budynków mieszkalnych od siebie. Jednak gminy będą jednak mogły zmienić tę odległość w ramach uchwalanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a minimalna odległość możliwa do zastosowania przez gminy limit wyniosłaby nie 700, a 500 metrów.

Kolejna poprawka wprowadza możliwość przywrócenia Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego opracowanych przez gminy przed 2016 rokiem. Ma to umożliwić budowanie turbin w miejscach, w których były one w tych planach dopuszczone.

Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny.

Nowelizacja zmienia zasady lokalizowania nowych inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych, zasady lokalizowania, budowy i przebudowy sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych oraz zasady lokalizowania nowej zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie tych elektrowni. Nowe elektrownie wiatrowe będą mogły powstawać tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zgody na budowę w danej lokalizacji będą wymagały przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), które badają m.in. wpływ emitowanego hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców.

W przypadku projektów MPZP uwzględniających elektrownię wiatrową gminy nie będą mogły odstąpić od przeprowadzenia SOOŚ. Co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej inwestor będzie musiał zaoferować mieszkańcom gminy do wykorzystania na zasadzie prosumenta wirtualnego, nie więcej niż 2 kW dla mieszkańca. Nowela utrzymuje zakaz budowy elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000. Ustala minimalną odległość od parku narodowego zgodnie z zasadą 10H, a od rezerwatu przyrody 500 metrów.

Więcej o ustawie 10H piszemy tutaj: