{"vars":{{"pageTitle":"Które gminy w Polsce najambitniej walczą ze smogiem? Ranking PAS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chelmno","czyste-powietrze","gminy","powiaty","ranking","rybnik","slask","smog"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":198680}} }
300Gospodarka.pl

Które gminy w Polsce najambitniej walczą ze smogiem? Ranking PAS

Polski Alarm Smogowy co kwartał sprawdza, w których gminach w Polsce składanych jest najwięcej wniosków o wymianę powodujących smog źródeł ciepła. Liderzy? Województwo – śląskie oraz powiat – rybnicki. Ale pierwsze miejsce wśród gmin zajęło Chełmno z województwa kujawsko-pomorskiego.

Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Światowym po raz kolejny prezentują ranking aktywności gmin w Polsce w walce ze smogiem.

Poniżej prezentujemy zestawienie pierwszych dziesięciu gmin (tabela została opracowana przez autorów rankingu):

Zestawienie jest przygotowywane na podstawie danych z 2477 gmin w Polsce o wnioskach o dofinansowanie, złożonych w ramach programu “Czyste Powietrze”. Miejsce w rankingu zależy od tego, ile wniosków złożono w gminie na 1000 budynków jednorodzinnych.

Cały ranking dostępny jest na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Liderzy zestawienia

Liderem rankingu za II kwartał 2021 roku jest Chełmno z województwa kujawsko-pomorskiego – informuje Polski Alarm Smogowy na łamach SmogLab. 

„Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z województwa śląskiego. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż 3 gminy z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego. Natomiast 13 gmin pochodzi z, drugiego w zestawieniu, województwa kujawsko-pomorskiego” – podają autorzy rankingu.

W pierwszej setce najwięcej, bo aż 44 gmin, było ze Śląska. Ponad dwa razy mniej, bo 21 gmin było z województwa kujawsko-pomorskiego. Z pozostałych województw w rankingu znalazło się tylko po kilka gmin – siedem z zachodniopomorskiego, sześć z lubuskiego, po cztery z mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, po trzy z małopolskiego i pomorskiego, po dwie z dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz po jednej z województw podlaskiego i lubelskiego.

Najwięcej wniosków o wymianę kopciuchów w całym kraju, od początku istnienia programu, złożono w Rybniku. Do tej pory Rybnik oraz powiat rybnicki nadal wykazują duże zainteresowanie programem, wynika z raportu.

Gdzie zmiany idą najwolniej?

Jak dodają autorzy zestawienia, ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy 31 gmin. Są to np. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz.

Również miasta wojewódzkie nie należą do najbardziej aktywnych procesie wymiany kopciuchów, o czym świadczą dane. W Białymstoku, w analizowanym okresie złożono tylko 101 wniosków na 1 tys. budynków jednorodzinnych.

W większych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa czy Katowice wniosków było jeszcze mniej. Było to odpowiednio 85, 72 i 66 wniosków na tysiąc mieszkańców.

Badanie Kantar: Wielu Polaków nadal nie wie, co jest główną przyczyną smogu