{"vars":{{"pageTitle":"Szarańcza pustoszy Indie i zagraża rolnictwu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","explainer"],"pageAttributes":["indie","katastrofy-naturalne","rolnictwo","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"28 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":55568}} }
300Gospodarka.pl

Szarańcza pustoszy Indie i zagraża rolnictwu

Nowa plaga szarańczy w Indiach pogłębia kryzys koronawirusowy w kraju. Według naukowców plaga to skutek zmian klimatu.

Co się dzieje? W Indiach panuje plaga szarańczy pustynnej. Pierwsze roje pojawiły się w kraju na początku kwietnia. Wcześniej szarańcza szalała w Pakistanie, Iranie oraz 23 krajach rogu Afryki, m.in. Kenii, Somalii, Ugandzie i Etiopii.

Jak to wygląda? Mniej więcej tak.

Gdzie rój znajduje się obecnie? Na zachodzie Indii. Ponieważ część plonów rolnych została już zebrana, szarańcza dotarła do miasta Dżajpur w Radżastanie. Roje przemieszczają się z wiatrem, dlatego indyjskie władze obawiają się, że niedługo plaga może dotrzeć do Delhi.


Czytaj: BNP Paribas: Susza i koronawirus uderzą w rolnictwo i zwiększą ceny żywności


Na czym polega zagrożenie? Szarańcza niszczy plony rolnicze, zagraża także hodowli zwierząt i sytuacji żywnościowej. Niszczy też rośliny miejskie i dzikie. W Indiach zniszczyła już 40 tys. hektarów upraw. Jak podaje BBC, w Afryce plaga szarańczy mogła wpędzić w głód nawet milion ludzi.

Jak informuje The New York Times, przeciętny rój szarańczy w jeden dzień może pokonać 200 km i zjeść tyle, co 35 000 ludzi. Rój może osiągnąć rozmiary Nowego Jorku, a 40 milionów szarańczy zjada dziennie tyle, co 3 miliony ludzi – podaje BBC.

Skąd wzięła się plaga? Plagi szarańczy nawiedzały Afrykę i Indie również w przeszłości. Naukowcy uważają jednak, że ta jest najgorsza od 25 lat. Pojawiają się głosy, że roje zachowują się inaczej niż dotychczas – są szybsze i przemieszczają się na większej wysokości.

Jaki związek ze zmianami klimatu ma ta plaga? Według naukowców plaga szarańczy w Indiach, podobnie jak ta w Afryce, jest napędzana przez zmiany klimatu. Namnażaniu się szarańczy sprzyjają wysokie temperatury i częste deszcze. Ogrzewanie się Oceanu Indyjskiego doprowadziło do częstszych deszczy na Półwyspie Arabskim i w Afryce Wschodniej, a według klimatologów to idealne warunki dla szarańczy – donosi NYT.


Czytaj: To rolnikom powinno najbardziej zależeć na ochronie klimatu, bo najmocniej odczują zmiany – wywiad z dr Zbigniewem Karaczunem


Jak walczyć z plagą? Sposobem jest stosowanie pestycydów, by chronić nietknięte jeszcze uprawy. Bank Światowy uruchomił linię kredytową na walkę z plagą o wartości 500 mln dolarów.

Najczęściej zadawane pytania – szarańcza

Gdzie występuje szarańcza pustynna?

Na stepach, sawannach i polach uprawnych od Afryki Zachodniej po Indie.

Skąd się biorą plagi szarańczy?

Normalnie szarańcze prowadzą samotny tryb życia, ale w porze deszczowej gromadzą się w roje i zmieniają formę życia z osiadłej na wędrowną.

Czy szarańcza pustynna i wędrowna to to samo?

Nie, ale są spokrewnione.