{"vars":{{"pageTitle":""Tak" dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Poparcie rośnie wśród jej przyszłych sąsiadów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","najnowsze","polskie-elektrownie-jadrowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":455272}} }
300Gospodarka.pl

„Tak” dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Poparcie rośnie wśród jej przyszłych sąsiadów

Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej wzrosło wśród osób mieszkających w pobliżu jej przyszłej lokalizacji na Pomorzu. W badaniu z końca 2022 r. wyniosło już 75 proc.

Badanie wśród mieszkańców trzech gmin lokalizacyjnych – Choczewo, Gniewino i Krokowa – przeprowadziła firma PBS. Zleciły je Polskie Elektrownie Jądrowe, czyli spółka odpowiedzialna za planowaną inwestycję.

Spółka już ponad rok temu zdecydowała o wyborze lokalizacji pod nazwą Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Zgodnie z decyzją rządu z października 2022 r. w tej lokalizacji powstanie elektrownia budowana według technologii amerykańskiego koncernu Westinghouse.

Budowę elektrowni jądrowej w Polsce popiera większość mieszkańców naszego kraju. Według ostatniego sondażu Ministerstwa Klimatu i Środowiska to 88 proc. Polaków.

Co się zmieniło przez ostatni rok?

Odsetek osób popierających budowę wzrósł w ciagu roku o 12 punktów procentowych. W 2021 roku wynosił 63 proc., podały PEJ w komunikacie.

Jestem przekonana, że na te wyniki mają wpływ zintensyfikowane w ostatnim roku działania inwestora w regionie, dzięki którym stajemy się częścią lokalnej społeczności. Nasze akcje informacyjne i edukacyjne, dialog z mieszkańcami oraz samorządami przynoszą pozytywne efekty w postaci tak rosnącego poparcia dla projektu – komentuje Joanna Szostek, odpowiedzialna w firmie za komunikację i relacje z otoczeniem.

Badanie pokazało, że zdecydowanie przeciwko inwestycji opowiada się 9 procent ankietowanych, z czego w gminie Choczewo ten odsetek wynosi 7 procent – dodaje.

W gminach sąsiednich poparcie dla elektrowni jądrowej jest także wysokie. Wynosi 60 proc. w Łęczycach, 76 proc. w Nowej Wsi Lęborskiej i 80 proc. w Wicku.

Opinie o energetyce jądrowej

Wśród badanych z gmin lokalizacyjnych 65 proc. uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej. Natomiast 66 proc. z nich sądzi, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej, ponieważ obecne źródła są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb energetycznych naszego kraju.

Z kolei 67 proc. mieszkańców uważa, że Polska potrzebuje zróżnicowanych źródeł energii, w tym energetyki jądrowej. Wśród trzech najczęściej wskazywanych gałęzi sektora energetycznego, które powinny być rozwijane w Polsce energetykę jądrową wskazało 56 proc. Natomiast 58 proc. badanych wskazało morską energetykę wiatrową, a 69 proc. chce rozwijania fotowoltaiki.

Jednocześnie odnotowano duży odsetek osób oceniających pozytywnie szanse, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat w Polsce zostanie zbudowana pierwsza elektrownia jądrowa. Tego zdania jest już 80 proc. badanych – czytamy też w komunikacie.

Pogląd, że inwestycja wygeneruje nowe miejsca pracy bezpośrednio przy budowie elektrowni podziela 64 proc. mieszkańców gmin lokalizacyjnych. W gminach ościennych odsetek ten wynosi 76 proc.

Mieszkańcy pozytywnie ocenili także program wspierania społeczności lokalnych, prowadzony przez PEJ. Za ważny uznało go 82 proc. badanych.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Czytaj również: