{"vars":{{"pageTitle":"Tauron będzie zmniejszał wydobycie węgla, ale wolniej, niż planował","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje","energetyka","jaworzno","klimat","paliwa-kopalne","tauron","tauron-wydobycie","transformacja-energetyczna","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":297410}} }
300Gospodarka.pl

Tauron będzie zmniejszał wydobycie węgla, ale wolniej, niż planował

Tauron Wydobycie będzie redukować wydobycie węgla o 25 tys. ton rocznie, a nie 100 tys. ton rocznie, jak wcześniej zakładano – poinformował prezes Jacek Pytel. Dodatkowe tysiące ton węgla trafią zatem na rynek i do elektrowni.

Spółka zależna Taurona Polskiej Energii, Tauron Wydobycie, obniży tempo, w jakim będzie zmniejszać wydobycie węgla. I to aż czterokrotnie – bo zamiast redukcji o 100 tys. rocznie, firma będzie zmniejszała wydobycie o 25 tysięcy ton.

Tauron Wydobycie w 2020 roku wydobył 4,5 mln ton.

2021 rok zamknęliśmy produkcją 5,15 mln ton, czyli o 600 tys ton więcej w ujęciu rocznym. Chcąc być w programie redukcji zdolności produkcyjnych, od tego poziomu zaczniemy schodzić – powiedział Pytel podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

We wcześniejszym planie firma zakładała redukcję w tempie 100 tys. ton rocznie.

W pierwotnym planie węgiel nie był tak potrzebny i spółka miała problem z nadprodukcją, dlatego założono redukcję – wskazywał szef Taurona.

Widząc, co się stało, przeprowadziliśmy rozmowy w ministerstwie i zaproponowaliśmy zwiększenie tego programu. W tym roku zaproponowaliśmy produkcję 5,1 mln ton, czyli mniej niż w zeszłym roku. W kolejnych latach, licząc na program modernizacji bloków 200 MW, będziemy schodzili tylko o 25 tys ton rocznie – dodał.

Modernizacja 200 MW

Modernizacja bloków, o której mówił prezes Taurona, to proces. Chodzi o modernizację bloków energetycznych, przede wszystkim w elektrowni Jaworzno III. Prace są prowadzone we współpracy z Rafako. Ich celem jest zmniejszenie emisyjności istniejących bloków – które jednak cały czas będą zasilane paliwami kopalnymi.

Modernizację bloków energetycznych można przeprowadzić w różnych konfiguracjach technologicznych, tak aby zapewnić najkorzystniejszy efekt ekonomiczny. Można zachować jako paliwo węgiel, ale można też je przekonwertować na gaz, co przy ustabilizowaniu cen gazu może być atrakcyjne – mówi o projekcie Justyna Mosoń, prezes Rafako Innovation.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju.

Zmiana planów spółki oznacza, że Tauron w latach 2022-2030 dostarczy na rynek o 6,5 mln ton węgla więcej, niż zakładano – podał szef Taurona.

Czytaj też: