{"vars":{{"pageTitle":"Technologia zamiast owadów. Rozwiązanie dla kurczącej się populacji pszczół","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","najnowsze","pszczoly","zapylacze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609503}} }
300Gospodarka.pl

Technologia zamiast owadów. Rozwiązanie dla kurczącej się populacji pszczół

Świat walczy z malejącą populacją pszczół. Firma z Izraela stawia na innowacyjne rozwiązanie – problemy rolników może rozwiązać technologia.

Firma technologiczna BloomX z Izraela opracowała innowacyjne rozwiązanie, aby poradzić sobie z malejącą populacją pszczół. Dzięki technologii mechanicznego zapylania, BloomX zaoferuje rolnikom bardziej wydajne metody zapylania, zmniejszając ich zależność od komercyjnych pszczół miodnych – informuje BBC.

Pszczoły w rolnictwie odpowiadają za zapylanie większości uprawianych na świecie roślin przeznaczonych do spożycia. W Stanach Zjednoczonych i Europie przyczyniają się do zapylania 75 proc. owoców, orzechów i warzyw. Populacje pszczół są jednak zagrożone z powodu zmian klimatycznych, utraty siedlisk i stosowania pestycydów. Europejska pszczoła miodna stoi przed dodatkowym wyzwaniem ze strony pasożytniczego roztocza varroa destructor.


Zobacz też: Masowe wymieranie pszczół to cios w globalną gospodarkę. Do stracenia miliardy dolarów


Innowacyjna technologia BloomX jest obecnie skoncentrowana na borówkach i awokado. Zapewnia rolnikom alternatywną metodę zapylania, jeśli lokalne populacje pszczół są niewystarczające. Ich główny produkt, „Robee”, przypomina dużą kosiarkę do trawy z dwoma mechanicznymi ramionami, które wibrują podczas szczotkowania roślin, imitując działania trzmieli. Proces ten zachęca do uwalniania pyłku. Ponadto BloomX oferuje „Crossbee”, ręczne narzędzie do zbierania i rozprowadzania lepkich ziaren pyłku między drzewami awokado. Technologia ta jest wyposażona w oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i GPS.

BloomX działa już w Ameryce Południowej, RPA, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, wykazując potencjał zwiększenia plonów owoców nawet o 30 proc. W szczególności technologia ta może pomóc złagodzić obciążenie populacji pszczół miodnych w okresie kwitnienia migdałów w Kalifornii, kluczowym okresie dla przemysłu migdałowego o wartości 10,4 mld dolarów – podaje BBC.

Ponadto wykorzystywanie pszczół komercyjnych zagraża rodzimym dzikim pszczołom. Tam, gdzie pszczoły miodne są szeroko stosowane, zmuszają rodzime gatunki do konkurowania o żywność, narażając je na nowe choroby. Wprowadzenie sztucznego zapylania na pola migdałowe może złagodzić te problemy.

Kolejna izraelska firma technologiczna, Edete, ma inną ofertę. Ich technologia polega na przechowywaniu pyłku przez kilka lat bez pogorszenia jego jakości i wdrażaniu maszyn do precyzyjnego nanoszenia pyłku. Ta technologia jest stosowana na polach pistacji w Kalifornii i stopniowo rozszerza się na sady migdałowe.

Eylam Ran, dyrektor generalny Edete, uważa, że technologia ta zmniejsza presję na populacje pszczół, jednocześnie zaspokajając potrzeby rolników w zakresie owoców i warzyw.

Czytaj także: