{"vars":{{"pageTitle":"To był najgorętszy wrzesień w historii. Rekordowe temperatury nie tylko w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","main","najnowsze","rekordy-temperatur","wrzesien"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"3 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609998}} }
300Gospodarka.pl

To był najgorętszy wrzesień w historii. Rekordowe temperatury nie tylko w Polsce

To był najgorętszy wrzesień w historii – nie tylko w Polsce, ale również w kilku innych krajach Europy. Temperatury przewyższały średnią o 3, a czasem nawet o 6 stopni Celsjusza.

Kilka europejskich krajów doświadczyło ostatnio najgorętszego września w historii. Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Polska i Szwajcaria zostały dotknięte niesezonowym upałem. Wysokie temperatury mają utrzymać się także w październiku. Ten rok może okazać się najcieplejszym w historii ludzkości, o czym więcej pisaliśmy w tym tekście.

Najcieplejszy wrzesień w Polsce

Polska odnotowała we wrześniu temperatury sięgające ponad 28 stopni. W minionym miesiącu temperatury były o 3,6 stopnia wyższe od średniej, co oznaczało najgorętszy wrzesień od przeszło wieku. W zeszłym tygodniu temperatury przekraczały w całym kraju 25 stopni. Bezpośrednim powodem takiej pogody był napływ zwrotnikowego powietrza z Afryki.

Tegoroczny wrzesień to miesiąc nie tylko wyjątkowo gorący, ale też „bardzo suchy” – zaznaczył Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych miejscach kraju przez ostatnie 27 dni spadło mniej niż pięć litrów deszczu na metr kwadratowy.

Najbardziej wyschnięte regiony to Wielkopolska, Kujawy, Pomorze, Podlasie i Mazowsze.

Upały na zachodzie Europy

Podobnie gorąco w zeszłym miesiącu było w Niemczech, Francji, Belgii, Austrii i Szwajcarii.

Francja doświadczyła niezwykłych upałów sięgających 31 stopni Celsjusza w południowo-zachodnim regionie kraju oraz 28 stopni w Paryżu. Francuski urząd meteorologiczny, Météo-France, ujawnił, że średnia temperatura we wrześniu wzrosła do 21,5 stopnia Celsjusza, czyli o 3,5 do 3,6 stopnia powyżej normy dla okresu odniesienia 1991-2020. Był to najgorętszy wrzesień, jaki kiedykolwiek odnotowano, przewyższając poprzednie rekordy o ponad 1 stopień. Niektóre regiony doświadczyły nawet odchyleń od średniej wrześniowej z ostatnich trzech dekad, przekraczając je o 4 stopnie, a czasami osiągając 6 stopni.


Zobacz także: Tutaj jest najgoręcej. Oto mapa ekstremalnych temperatur w Europie


Météo-France poinformowało o bezprecedensowej liczbie miesięcznych rekordów pobitych w całym kraju. W dodatku, średnia temperatura we wrześniu przekroczyła tę z lipca i sierpnia, co jest rzadkim zjawiskiem. Francja odnotowała najwyższą w historii wrześniową temperaturę 38,8 stopnia w środkowo-zachodnim departamencie Vienne. Skłoniło to do wydania alertów pogodowych, co jeszcze nigdy nie miało miejsca o tej porze roku.

Termometry biły rekordy także w Niemczech i Belgii. Niemieckie biuro meteorologiczne DWD potwierdziło, że wrzesień 2023 r. był najgorętszym w historii kraju, z temperaturami o prawie 4 stopie wyższymi niż w latach 1961-1990. Podobnie w Belgii odnotowano średnią temperaturę 19 stopni, czyli o prawie 4 stopnie wyższą od normy. Jest to zjawisko niespotykane od 1961 roku.

Copernicus Climate Change Service przewiduje, że rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii ludzkości. Jednocześnie naukowcy zgadzają się, że wywołane przez człowieka zmiany klimatu są siłą napędową tych rosnących temperatur. Planeta jest obecnie o około 1,2 stopnia cieplejsza niż w okresie przedindustrialnym.

Skutki tego ocieplenia są widoczne w zwiększonej częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, susze, pożary i burze. Szczególnie niepokojące jest to, że fale upałów nie ograniczają się już do tradycyjnych miesięcy letnich, czyli lipca i sierpnia. Coraz więcej upałów doświadczamy wiosną oraz jesienią. Wysokie temperatury mogą nawet pojawić się w październiku, zgodnie z przewidywaniami Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC).

Czytaj też: