{"vars":{{"pageTitle":"UE powinna zmniejszyć emisje o 90% do 2040 roku. To rada naukowców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","emisja-co2","emisja-gazow-cieplarnianych","fit-for-55","klimat","najnowsze","neutralnosc-klimatyczna","unia-europejska","zmiany-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":584212}} }
300Gospodarka.pl

UE powinna zmniejszyć emisje o ponad 90% do 2040 roku. To rada naukowców

Obniżenie emisji gazów cieplarnianych aż o 90 do 95 proc. do 2040 roku – tak rekomenduje naukowe ciało doradcze Unii Europejskiej. Według założeń pakietu Fit for 55 UE chce je zredukować o 55 proc. do 2030 roku.

Rada, której pełna nazwa to European Scientific Advisory Board on Climate Change, opracowała wytyczne do polityki klimatycznej dla instytucji unijnych. Proponuje, by całkowite emisje w okresie 2030-2050 zamknąć w przedziale 11-14 gigaton ekwiwalentu CO2. Ma to pozwolić na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza.

Nacisk na jak największe redukcje

Aby to osiągnąć, UE musi dążyć do redukcji emisji netto o 90-95 proc. do 2040 r. w stosunku do poziomów z 1990 r., przekonują naukowcy.

Zalecenia Rady podkreślają potrzebę odważnych i transformacyjnych działań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w sposób, który jest zarówno sprawiedliwy, jak i wykonalny – mówi jej przewodniczący ​​prof. Ottmar Edenhofer, cytowany w komunikacie.


Czytaj także: Czysta energia wypiera paliwa kopalne. MAE: W kilka lat popyt na ropę przestanie rosnąć


Naukowcy przeanalizowali możliwe ścieżki zmian emisji gazów cieplarnianych. Wzięli także pod uwagę wkład wysiłku UE w globalną redukcję emisji. Rada rekomenduje, by Unia dążyła do maksymalnych poziomów ustalonych celów redukcji.

Zalecany cel na rok 2040 i budżet na lata 2030-2050 można zrealizować, rozpoczynając od osiągnięcia obecnego celu redukcji emisji o 55 proc. do roku 2030. Dodatkowe krótkoterminowe redukcje emisji jeszcze bardziej zmniejszyłyby skumulowane emisje UE do 2050 r. – czytamy dalej.

Wiele możliwych scenariuszy

Rada proponuje szereg możliwych scenariuszy osiągnięcia tych celów. Wszystkie one uwzględniają znaczące wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej. Ale także elektryfikację i szersze wykorzystanie wodoru i innych alternatyw dla paliw kopalnych.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Ustanowienie ram politycznych, które zachęcają do redukcji emisji, jednocześnie zachęcając do szybkiego zwiększenia skali usuwania dwutlenku węgla, jest kluczowym wyzwaniem dla decydentów politycznych w nadchodzących miesiącach – komentuje prof. Ottmar Edenhofer.

Rekomendowany cel na 2040 r. wymaga od nas szybkich działań, zapewniających sprawną transformację w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla środowiska i sprostania wyzwaniom związanym ze skalowaniem technologii. Istnieje wiele ścieżek prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej, co wymaga ostrożnego i elastycznego podejmowania decyzji w ramach możliwych polityk – dodaje wiceprzewodnicząca Prof. Laura Diaz Anadon.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: