{"vars":{{"pageTitle":"W 2019 roku najwięcej spraw przeciw nieprzestrzeganiu przez Polskę prawa UE dotyczyło ochrony środowiska","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ekologia","komisja-europejska","main","polska","prawo","raport","srodowisko","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"5 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59429}} }
300Gospodarka.pl

W 2019 roku najwięcej spraw przeciw nieprzestrzeganiu przez Polskę prawa UE dotyczyło ochrony środowiska

Spośród 37 nowych postępowań w sprawie uchybień zobowiązaniom do wdrażania wspólnego prawa i dotyczących Polski aż 8 dotyczyło środowiska – wynika z corocznego raportu UE na temat przestrzegania prawa unijnego przez państwa członkowskie.

W 2019 roku Komisja Europejska położyła szczególny nacisk na egzekwowanie prawa wspólnoty w takich obszarach, jak ochrona środowiska, rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP, a także transport i mobilność.

Dlatego też połowa wszystkich postępowań dotyczyła właśnie tych obszarów. Spośród wszystkich 797 postępowań wszczętych przez Komisję najwięcej, bo aż 175, dotyczyło środowiska.

Jeśli chodzi o Polskę, w 2019 roku KE wszczęła wobec niej 37 postępowań.

Poniższy wykres z dorocznego raportu Komisji Europejskiej przedstawia podział nowych postępowań wszczętych przeciwko Polsce przez Komisję. Najwięcej, bo osiem postępowań, dotyczy kwestii związanych ze środowiskiem.

Wśród najważniejszych postępowań związanych ze środowiskiem, które Komisja wszczęła przeciwko Polsce, znalazły się:

„Ponadto w 2016 r. Polska zwolniła gospodarkę leśną z obowiązku stosowania ścisłej ochrony gatunkowej przewidzianej w dyrektywach ptasiej i siedliskowej, co jest sprzeczne z wymaganym systemem ochrony” – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.


Czytaj również: 7 bilionów euro – tyle Europa wyda przez 30 lat na neutralność klimatyczną


Prawo wspólnoty w całej Europie

W całej wspólnocie w 2019 roku liczba toczących się postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego utrzymywała się na stałym poziomie. Wzrosła jednak o 20 proc. liczba nowych postępowań w porównaniu z poprzednim rokiem.

W minionym roku ponad połowa postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego dotyczyła opóźnionej transpozycji dyrektyw. Spadła jednak w porównaniu do poprzedniego roku z 419 do 406 przypadków.

Najmniejszą liczbę nowych przypadków niewłaściwej transpozycji lub nieprawidłowego stosowania prawa UE odnotowano w Luksemburgu, w Estonii i na Litwie. Natomiast największą w Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji.

Oto wykres pokazujący, jak bardzo polskim rolnikom opłaca się Unia Europejska