{"vars":{{"pageTitle":""Zielona rewolucja czeka nas wszystkich" - mówią uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["esg","gpw","neutralnosc-klimatyczna","raportowanie-niefinansowe","transformacja-energetyczna","zielone-inwestycje"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"14 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64550}} }
300Gospodarka.pl

„Zielona rewolucja czeka nas wszystkich” – mówią uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego

O tym, że rosnącego trendu zielonego finansowania nie da się zatrzymać, rozmawiali podczas hybrydowego panelu uczestnicy X Europejskiego Kongresu Finansowego pod hasłem “Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”.

Jak inwestor może być pewien, że jego pieniądze zostaną przeznaczone na wydatki przyjazne dla klimatu? Czy niepewność mogą rozwiać takie narzędzia jak raportowanie niefinansowe lub zielone obligacje? I wreszcie czy trend zielonego finansowania można zatrzymać?

Takie pytania stawiali paneliści podczas debaty “Zielone finanse a zielona transformacja – rola sektora bankowego w nowej strategii wzrostu gospodarczego”.

Wiceprezes zarządu GPW Benchmark Aleksandra Bluj zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy widać istotny wzrost zainteresowania tematem zielonych inwestycji. Jej zdaniem zmieniło się znaczenie zrównoważonego finansowania, które niegdyś rozumiano jako wspieranie firm mniej szkodliwych dla środowiska.

“Zrównoważone finansowanie oznacza dziś takie finansowanie, które ma inkorporować do swojego myślenia strategicznego tzw. longtermizm” – powiedziała.

Zielona transformacja – nie tylko koszt

Longtermizm, czyli myślenie o zielonej transformacji w długim horyzoncie czasowym, to postawa, która wyklucza myślenie o transformacji wyłącznie jako generowaniu kosztów. Dziś zielone finansowanie to zwłaszcza odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość pozafinansową.

“Proponuję zmianę percepcji tego, czym jest zielona transformacja. Możemy spojrzeć na dążenie do neutralności klimatycznej nie tylko jako na koszty, które trzeba ponieść. Transformacja to przede wszystkim inwestycje” – powiedział Jarosław Rot, dyrektor zarządzający w banku BNP Paribas.

Czy taka negatywna narracja o zielonej transformacji mogłaby odstraszać inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych od jej wspierania?

“Nie sądzę, aby miało to odstraszyć nas od myślenia o zielonym finansowaniu. Nie tylko dlatego, że nawis regulacyjny i wymagania są już faktem. Również nie tylko dlatego, że New Green Deal też jest faktem i musimy w jego stronę iść.  Będziemy to robić, bo społeczeństwo zmierza w tym kierunku. Widzimy to z perspektywy własnych rodzin, patrząc na młodsze pokolenia. Już zmieniło się nasze myślenie – Covid zmienił spojrzenie na powietrze, my sami nie jesteśmy już takimi konsumentami jak kiedyś, nie dążymy do tego, by gromadzić i posiadać. (…) Dlatego uważam, że zielona rewolucja czeka nas wszystkich i zachęcam do wymiany poglądów w tym zakresie” – stwierdziła Aleksandra Bluj.

Raportowanie niefinansowe

Uczestnicy debaty zgodzili się, że tym, co decyduje o skuteczności zielonych inwestycji, jest pewność, że pieniądze nie zostaną przeznaczone na niezrównoważoną działalność firm. Dlatego wszyscy podkreślali wagę raportowania niefinansowego spółek.

“Próbujemy stworzyć nowy polski standard raportowania niefinansowego. Brakuje nam ustandaryzowanych wytycznych, które jednoznacznie mówiłyby nam co, jak i kiedy należy raportować” – powiedział Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w EBOR.

Czy jednak nieregulowane podmioty oceniające zieloność spółek, nierzadko działające w modelu “investor pays”, nie działają uznaniowo?


Przeczytaj także: Euler Hermes pierwszym ubezpieczycielem, który uwzględnieni czynniki ESG w ocenie ryzyka


“Ten krajobraz bardzo się zmienia. Teraz już nie są to wyłącznie sponsorowane analizy. (…) Jeżeli w raportowaniu niefinansowym będzie transparentność i jakość informacji będzie wysoka, to zaczniemy odchodzić od starych modeli nieraportowania kosztów społecznych czy wręcz pomijania niektórych kosztów. Wtedy inwestorzy zaczną też inaczej podejmować decyzje” – powiedział Łukasz Kolano, dyrektor zarządzający Global Compact Network Poland.

„Kluczowa jest obecnie rola wiedzy, innowacji i technologii nadających kierunek i tempo transformacji w najbliższym okresie. Zielone finanse i narzędzia bankowe, które są dostępne oraz te, które zostaną opracowane w przyszłości są kluczowe dla skomplikowanej przebudowy sektora energetycznego. Nie uda się to bez analizy narzędzi i mechanizmów składających się na koncepcję zielonego ładu dla Europy i mądrego oparcia ich na potencjale sektora finansowego” –  podsumowali organizatorzy wydarzenia.

Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]