{"vars":{{"pageTitle":"Kopalnia Złoczew - wciąż ważą się losy projektu, który może wysiedlić ludzi z 33 miejscowości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["belchatow","energetyka","kopalnia","pge","polska","wegiel","zloczew"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"1 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61173}} }
300Gospodarka.pl

Kopalnia Złoczew – wciąż ważą się losy projektu, który może wysiedlić ludzi z 33 miejscowości

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska ponownie przedłużył termin zakończenia postępowania w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy przez Polską Grupę Energetyczną kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew.

Jak informuje Rzeczpospolita, chodzi o postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z 2018 r., która określiła środowiskowe uwarunkowania dla inwestycji w złoże Złoczew. Nowy termin wydania decyzji wyznaczono na 30 listopada 2020 roku.

Kopalnia Złoczew to kontrowersyjny projekt, który ma przedłużyć działanie największej w Polsce i Europie elektrowni w Bełchatowie – opalanej węglem oraz największego emitenta CO2 we wspólnocie europejskiej. Za jej budową opowiadają się górnicze związki zawodowe, przeciw są organizacje ekologiczne.

Jak pisała 300gospodarka tutaj, Polska Grupa Energetyczna rozważa rozpoczęcie zamykania bloków elektrowni Bełchatów po 2030 roku. Jakakolwiek decyzja o zmniejszaniu skali działania Bełchatowa pociąga za sobą pytanie o sensowność działania kopalni węgla brunatnego Złoczew.

PGE przedstawi strategię grupy do 2050 roku wkrótce, a to pokaże jakie są przyszłe losy kopalni Złoczew.

Budowa Złoczewa wymagałaby relokacji ludzi z 33 miejscowości. Jej koszt szacowany jest na 15 mld złotych.

Polityka klimatyczna UE będzie wpływać na Polskę czy tego chcemy, czy nie – wywiad z ministrem klimatu Michałem Kurtyką