{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany klimatu szkodzą bardziej kobietom. Większość państw ignoruje te nierówności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","bieda","klimat","kobiety","kryzys-klimatyczny","kryzys-zywnosciowy","main","najnowsze","nierownosci-spoleczne","noworodki","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"11 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":611819}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany klimatu szkodzą bardziej kobietom. Większość państw ignoruje te nierówności

Kryzys klimatyczny wpływa nieproporcjonalnie bardziej na zdrowie kobiet i dziewcząt niż mężczyzn. Dwie trzecie krajów, które przedstawiły plany dotyczące zmian klimatu w ogóle nie uwzględnia usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Jednym z mniej dyskutowanych obszarów dotkniętym zmianami klimatu jest zdrowie, prawa seksualne i reprodukcyjne.

Zmieniające się temperatury i katastrofy klimatyczne stanowią poważne zagrożenie zdrowia matek i noworodków. Kryzys klimatyczny wpływa także na przemoc ze względu na płeć oraz na inne szkodliwe praktyki – wynika z pierwszego raportu badającego lukę płciową w globalnych planach kryzysów klimatycznych przeprowadzonego przez Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA) i Queen Mary University of London.


Zobacz też: Migracje klimatyczne przyspieszają. Cierpią na tym najmłodsi


Tylko jedna trzecia ze 119 krajów, które opublikowały plany dotyczące kryzysu klimatycznego, zawiera przepisy dotyczące usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Dostęp do antykoncepcji, usług zdrowotnych dla matek i noworodków został uwzględniony w planach zaledwie 38 krajów. Natomiast tylko 15 krajów wspomina o przemocy wobec kobiet w kontekście zmian klimatu – wynika z raportu.

Zmiany klimatu a zdrowie matek i noworodków

Zmiany klimatu wpływają zdrowie matek i noworodków zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Bezpośredni wpływ obejmuje narażenie na wysokie temperatury i niedożywienie. Prowadzi to do powikłań w czasie ciąży, takimi jak cukrzyca ciążowa. Jest to także powód wzrostu liczby wcześniejszych porodów, martwych urodzeń, a także zwiększonej śmiertelności matek.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów i powodzie zwiększają podatność tej grupy na choroby takie jak zapalenia oskrzeli, infekcje, zapalenie opon mózgowych i malarię. Co więcej, kryzysy żywnościowe wywołane klimatem wpływają na kobiety w ciąży, prowadząc do niskiej masy urodzeniowej niemowląt i zakłóceń w karmieniu piersią.

Na przykład regionach takich jak wschodnia i południowa Afryka cyklony tropikalne uszkodziły obiekty służby zdrowia, zakłócając dostęp do usług zdrowotnych dla matek i zwiększając rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wodę, takich jak cholera.

Jak kryzys klimatyczny wpływa na przemoc

Ponadto ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany i susze, zwiększają ryzyko przemocy ze względu na płeć i zawieranie małżeństw wśród dzieci. Wszystko dlatego, że rodzinom żyjącym w stresie spowodowanym katastrofami klimatycznymi trudniej jest wspierać swoje córki, a to prowadzi do wydawania ich wcześnie za mąż.

Wietnam jako jedyny kraj dostrzega wzrost liczby małżeństw dzieci podczas kryzysów. To pierwszy krok dla zrozumienia społecznych konsekwencji katastrof związanych z klimatem.

Które kraje dostrzegły problem?

Kilka krajów dostrzegło te wyzwania i podjęło działania w celu dostosowania się do nich. Strategie adaptacyjne koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie informacji zdrowotnych i wzmocnieniu systemów opieki zdrowotnej. Kampanie uświadamiające na temat zdrowia reprodukcyjnego, integracja zdrowia reprodukcyjnego z interwencjami klimatycznymi oraz budowanie potencjału sektorów zdrowia to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez różne kraje.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Na przykład Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Laos) uwzględnia świadomość zdrowia reprodukcyjnego w swoich kampaniach społecznych. Uganda włącza zdrowie reprodukcyjne do swoich interwencji klimatycznych we wszystkich sektorach.

Paragwaj, Benin i Seszele pracują nad przystosowaniem lokalnych ośrodków zdrowia do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Przygotowują także struktury opieki zdrowotnej do zaspokojenia zmieniających się potrzeb w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

Ponadto dziewięć krajów, w tym Salwador, Sierra Leone i Gwinea, wdrożyło polityki mające na celu przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć.

Wyniki tego raportu ujawniają potrzebę inkluzywnej polityki klimatycznej, gdyż kryzys klimatyczny nie jest neutralny pod względem płci. Narody na całym świecie muszą dostrzec wpływ zmian klimatu na kobiety i dziewczęta i opracować polityki, które bedą przeciwdziałać tym różnicom.

Czytaj też: