{"vars":{{"pageTitle":"30 lat internetu w Polsce [RAPORT 300RESEARCH]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300research"],"pageAttributes":["30-lat-internetu-w-polsce","300research","fundacja-impact","grzegorz-lewicki","impact","impact20-connected-edition-driven-by-metropolia-gzm","internet","raport","solidarnosc","stephen-hawking"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":62055}} }
300Gospodarka.pl

30 lat internetu w Polsce [RAPORT 300RESEARCH]

Bzyczący numer 202122 modemów TPSA, pierwsze magazyny komputerowe i internetowe gry, pierwsze portale, Gadu-Gadu, nasze polskie fejsbuki i wiele innych faktów – dla pokolenia, które rozwinęło się równolegle z rozwojem telefonów komórkowych to kawałek historii, dla nieco starszych czytelników sentymentalna retrospekcja.

Internet na świecie ma dziś ponad 40 lat. Ten w Polsce jest nieco ponad dekadę młodszy, ale to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że pierwotnie to „dobro” było zarezerwowane tylko dla ludzi w mundurach. Dziś korzysta z niego 27 mln Polaków.

W Polsce internet zaczynał się, gdy kończył komunizm. Gdy 4 czerwca 1989 roku, dzięki „Solidarności”, w Polsce odbywały się pierwsze częściowo wolne wybory, na świecie startowała sieć WWW – pisze we wstępie Grzegorz Lewicki, dziennikarz i filozof, rocznik ‘84, autor raportu 30 lat Polski w sieci. Internet to dopiero początek. Polska i internet to jedno pokolenie!


W latach 80. Polacy byli wściekli na komunistów. Pracujący po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, w Szwajcarii, fizyk CERN Tim Berners-Lee też był wtedy wściekły – denerwowała go ślamazarność przetwarzania informacji, z którymi obcował w pracy. Dlatego wraz z Robertem Cailliau w marcu 1983 r. złożyli u przełożonych projekt powiązania dokumentów poprzez sieć odsyłaczy (hipertekst), co miało usprawnić wyszukiwanie i przetwarzanie rosnącej góry informacji. Ten projekt był zalążkiem world wide web – sieci WWW, jaką znamy.


Dziś, na 30-lecie internetu, zapraszamy w podróż: w specjalnym raporcie „30 lat Polski w sieci. Internet to dopiero początek” przedstawimy ponad 20 ważnych momentów, procesów i zagadnień, które kształtowały oraz będą kształtować internet w Polsce.

Jest to subiektywne kalendarium autora, dlatego nie aspirujemy do wyczerpania tematu, lecz raczej pokazania procesów, nastrojów i dylematów, które kształtowały polski internet. W raporcie znajdziecie:

Raport 30 lat Polski w sieci. Internet to dopiero początek wskazuje kamienie milowe rozwoju polskiego internetu:

Bo dziś internet, niczym człowiek w tym wieku, jest dojrzały, lecz najlepsze lata ma jeszcze przed sobą – uważa Grzegorz Lewicki. Kreuje też zupełnie nową epokę, którą znany pisarz Jacek Dukaj w komentarzu specjalnie dla 300Gospodarki nazywa erą postpiśmienną.

 

A o tym, jak jego zdaniem będzie wyglądać nowa era świata oplątanego internetem i pokolenie, które w tej sieci dorasta – już za tydzień. Tylko u nas i na Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM transmitowanym w telewizji wp.pl.

>>>Raport 30 lat Polski w sieci. Internet to dopiero początek [PDF] można pobrać tutaj


Zobacz też: Alma Mater Digital: Jak wyzwolić cyfrowy gen nauki w Polsce? [RAPORT 300RESEARCH]