Cele polskiej polityki klimatycznej i energetycznej stają się bardziej ambitne. Wciąż jednak brakuje jednoznacznej ścieżki dochodzenia do neutralności klimatycznej i celów na 2040 rok. Perspektywom dekarbonizacji polskiej gospodarki przyglądamy się w najnowszym autorskim raporcie 300Gospodarki.
Zgodnie z obowiązującą polityką w tej dziedzinie, Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Natomiast od 2024 r. oficjalnie rozpoczęła dyskusję nad celem redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2040 rok.
W Polsce jednak już samo formułowanie celów klimatycznych następuje z opóźnieniem. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje dopiero nad aktualizacją “Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu” (KPEiK) do 2030 roku. Znamy scenariusz konserwatywny i jedynie zręby scenariusza ambitnego.
Brakuje natomiast wciąż debaty na temat celów dekarbonizacyjnych na rok 2040. Za taką trudno uznać wypowiedzi przedstawicieli rządu, które pojawiły się na początku 2024 roku.
Wyzwania sektorowe
✅ W raporcie przedstawiamy przegląd polskiej polityki klimatycznej, w tym celów z KPEiK. Dokonujemy też przeglądu poszczególnych sektorów gospodarki pod kątem emisji gazów cieplarnianych i możliwych ścieżek ich redukcji.
✅ Zwracamy uwagę na konieczność sformułowania celów redukcyjnych i realnych polityk dekarbonizacyjnych dla wszystkich branż.
✅ Wymieniamy wyzwania, z jakimi mierzy się każdy sektor.
Mimo że ponad połowa generacji energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla, to właśnie energetykę można uznać za lidera transformacji wśród sektorów. O dekarbonizacji transportu czy przemysłu już się rozmawia. Daleko w tyle pozostaje natomiast rolnictwo.
Faktyczna realizacja polskiej polityki klimatycznej odnosi się w ostatnich latach raczej do szczególnych warunków gospodarczych niż do celu neutralności, czy pozostającego w gestii Polski budżetu emisji.
Jednocześnie, jak dotąd, niedostatecznie dużo zrobiono, by sprostać wyzwaniom takim, jak ogrzewanie domów paliwami kopalnymi czy wysoki poziom energochłonności przemysłu. Natomiast rozwój energetyki odnawialnej postępuje w dużym stopniu dzięki rozwojowi energetyki prosumenckiej.
Wnioski i rekomendacje
Kluczowym wnioskiem, jaki formułujemy w raporcie jest to, że:
❗️Polska musi ustanowić jednoznaczne i kompleksowe cele redukcji emisji do 2040 r..
❗️Brak jasnych celów długoterminowych, szczególnie w sektorach takich, jak rolnictwo i transport, stwarza ryzyko pozostania w tyle za zobowiązaniami UE. Stawia też pod znakiem zapytania konkurencyjność polskiej gospodarki.
➡️ Cały raport (w języku angielskim) można pobrać >>>tutaj.
Raport powstał w ramach projektu „EU 2040 Climate Target. Level of ambition and implications”, realizowanego przez Ecologic Institute and the Oeko-Institut we współpracy z AMO w Czechach i 300Gospodarką w Polsce.
Wcześniejsze raporty 300RESEARCH:
- Raport 300RESEARCH: Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych
- Alma Mater Digital: Jak wyzwolić cyfrowy gen nauki w Polsce? [RAPORT 300RESEARCH]
- RAPORT 300RESEARCH: Cyfryzacja to podstawowy wymóg XXI w. Nie było dotąd lepszego momentu, żeby ją rozpocząć
- Akademicka dyskusja o odpowiedzialności – raport 300Research o społecznej odpowiedzialności nauki.
- Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]
- 30 lat internetu w Polsce [RAPORT 300RESEARCH]
- 300Research: Raport „Samorządy przyszłości – przewodnik po najlepszych praktykach ze świata”