{"vars":{{"pageTitle":"Gdy zarobki spadają wraz z wiekiem. W Polsce dzieje się to już po 50. roku życia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news"],"pageAttributes":["dochody","eurostat","finanse","main","najnowsze","praca","rynek-pracy","spoleczenstwo"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":372441}} }
300Gospodarka.pl

Gdy zarobki spadają wraz z wiekiem. W Polsce dzieje się to już po 50. roku życia

W większości krajów UE osoby po pięćdziesiątce średnio zarabiają lepiej, niż reszta społeczeństwa. Ale Polska jest jednym z państw, które wyłamuje się z tego schematu.

50-64 lata to wiek, kiedy osiąga się najwyższe dochody w porównaniu do ogółu aż w 14 państwach Unii Europejskiej. Tak wynika z zestawienia Eurostatu na temat dochodów i warunków życia ludności UE.

Wśród 12 pozostałych państw (w rankingu brak danych dla Słowacji) jest Polska.

Jak wysokie zarobki, to przed 50-tką

W Polsce najlepiej zarabia się w wieku 25-49 lat. Tak przynajmniej podaje, za Eurostatem, publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jest jednak jedno „ale” – najlepiej nie oznacza w polskim przypadku dużo więcej w porównaniu do średniej. Dochody osób w wieku 25-49 lat są u nas wyższe od przeciętnej dla całej populacji zaledwie o 7 procent.

W innych krajach ta różnica jest dużo większa. Np. na Łotwie, w Estonii i na Litwie, gdzie osoby z tego przedziału wiekowego również mają największe zarobki, różnice są dwucyfrowe. Np. Łotysze w wieku 25-49 lat zarabiają prawie jedną piątą więcej, niż ogół pracowników w tym kraju. O kilkanaście procent wyższe zarobki mają też mieszkańcy Litwy i Estonii.

Jeśli się starzeć, to w Danii

Większość państw stanowią jednak kraje, w których wyższe zarobki osiągają osoby w wieku 50-64 lata. Do tego w niektórych państwach różnice te są naprawdę duże.

Na przykład w dwóch także nadbałtyckich, ale za to skandynawskich państwach – Danii i Szwecji – średnie dochody osób w tym wieku były odpowiednio 25 proc. i 23 proc. wyższe od dochodów odpowiednich populacji.

Z perspektywy Polski zjawisko ponadprzeciętnie wysokich dochodów osób w wieku 50-64 lata jest zjawiskiem szczególnie ciekawym. W naszym kraju wiek ten uznawany jest za wiek produkcyjny niemobilny. Uznaje się, że pracujące osoby w tym wieku są mniej skłonne do zmiany pracy, zmiany miejsca zamieszkania, przekwalifikowania się bądź dokształcania – tak analitycy PIE tłumaczą fakt, że Polski nie ma w tej grupie.

Najmłodsi i najstarsi zarabiają mniej

Niewiele jest państw, gdzie lepiej od średniej zarabia najmłodsza grupa pracowników, czyli osoby w wieku 18-24 lata. To tylko Chorwacja (3 proc. wyższe zarobki), Austria, Litwa i Malta (po 1 proc.), podaje PIE.

Podobnie jak w przypadku najmłodszych pracowników, tak też najstarsze osoby na rynku pracy – powyżej 65. roku życia – osiągają wyraźnie niższe dochody, niż średnie wartości w danych społeczeństwach.

W całej Unii zarówno osoby w wieku 18-24 lata, jak i osoby powyżej 65 lat osiągały średnio 93 proc. przeciętnych dochodów ludności całej Wspólnoty. A w aż 18 z wziętych po uwagę państw Unii dochody osób starszych były niższe od średnich dochodów o więcej niż 10 procent – podaje PIE.

Wyraźnie niższe niż średnie były dochody najstarszych pracowników na Łotwie i w Estonii (66 proc. średniego dochodu), na Litwie (70 proc. średniego dochodu), w Bułgarii (75 proc.), Holandii (78 proc.) i Chorwacji (79 proc.). W Polsce dochody osób powyżej 65. roku życia w 2021 roku były na poziomie 90 proc. średniej.

Co istotne, przy obliczaniu dochodu danej osoby PIE uwzględnia nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również wpływy ze świadczeń i dochody z kapitału, czyli np. oszczędności. W przypadku pracujących emerytów były więc brane nie tylko ich zarobki, ale także świadczenia społeczne czy zasiłki. Mimo to, w znaczącej większości krajów osoby te zarabiają mniej, niż ogół populacji.


Polecamy też: