{"vars":{{"pageTitle":"Poznań w czołówce, Tarnobrzeg na końcu. Zróżnicowanie w dostępie do internetu wciąż jest duże","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["dane-powiatowe","internet","miasto-poznan","nauczanie-zdalne","nauka-zdalna","powiat-m-tarnobrzeg","praca-zdalna","sieci-komorkowe","sieci-przesylowe","wykluczenie-cyfrowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"14 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":199237}} }
300Gospodarka.pl

Poznań w czołówce, Tarnobrzeg na końcu. Zróżnicowanie w dostępie do internetu wciąż jest duże

Jakość dostępu do internetu w Polsce jest niezwykle zróżnicowana. Prędkość pobierania danych może różnić się nawet dziesięciokrotnie w zależności od miejsca zamieszkania. Które powiaty miały najlepszy dostęp do sieci?

Poznań i Tarnobrzeg dzieli przepaść internetowa

Najwyższa średnia prędkość (na łączach stacjonarnych) w ostatnim kwartale 2020 r. wynosiła 114,03 Mbps i zanotowana została w Poznaniu. Z powiatów niebędących miastami na prawach powiatu (dalej określanymi jako powiaty) najszybszy internet był w powiecie gostyńskim w województwie wielkopolskim. Tam średnia prędkość pobierania danych wyniosła 102,93 Mbps.

Na drugim końcu skali znajdują się Tarnobrzeg, który osiągnął najsłabszy wynik z miast na prawach powiatu – 49,07 Mbps. Natomiast powiat lipski w woj. mazowieckim zakończył ranking z wynikiem na poziomie 9 Mbps.


Czytaj także: Szybki internet dla 0,5 mln Polaków. Europejski Bank Inwestycyjny dał kredyt na budowę sieci


Wyższa jakość internetu jest dostępna w większych miastach, ale również w wielu powiatach, w których działają firmy rozwijające łącza światłowodowe. Bardzo szybkim dostępem do internetu może pochwalić się województwo wielkopolskie. Aż 9 z 10 powiatów z najwyższymi prędkościami dostępu do internetu znajduje się właśnie w tym województwie.

Z kolei spośród dziesięciu powiatów o najwolniejszych połączeniach aż 7 znajduje się w województwie mazowieckim.

Światłowody przodują w szybkości przesyłu

Stacjonarne łącza mobilne (fixed wireless) dają znacznie słabsze prędkości niż łącza stacjonarne kablowe. Tu rozpiętość średnich prędkości wynosi między 30,5 Mbps w Olsztynie a 8,3 Mbps w powiecie grajewskim.

W skali całego kraju w okresie pandemii czasowo zmniejszyła się prędkość łączy mobilnych, także stacjonarnych. Natomiast średnia jakość przesyłu danych na łączach stacjonarnych kablowych nie pogorszyła się.


Czytaj także: UPC kupione za 7 mld zł przez właściciela Play. Powstanie drugi największy operator telekomunikacyjny


Jednak mimo to w drugim kwartale 2020 roku, czyli w okresie pierwszego lockdownu, w wielu powiatach jakość połączenia wyraźnie spadła. Największa zmiana miała miejsce w powiecie pińczowskim w województwie świętokrzyskim, w którym średnia prędkość łączy stacjonarnych spadła o ponad 40 proc.- z 64,3 do 36,7 Mbps.

Prędkość internetu w Polsce stale rośnie

Dobra wiadomość jest taka, że prędkość internetu cały czas się zwiększa. W 2020 r. mediana prędkości łącza stacjonarnego wzrosła z 31,6 do 47,5 Mbps, czyli o ponad 50 proc. Zmiany widać zarówno w powiatach, jak i miastach na prawach powiatu.

Odzwierciedlają to także poniższe wykresy, które przedstawiają rozkład prędkości łącza internetowego w powiatach i miastach na prawach powiatu.

Pod koniec 2020 r. było wyraźnie więcej powiatów o prędkościach powyżej 40 Mbps oraz powyżej 70 Mbps (72 powiaty pod koniec 2020 r. w porównaniu z 21 pod koniec 2019 r.).

Mniejsza szybkość internetu oznacza trudności

Pandemia koronawirusa na nowo odkryła wiele obszarów wykluczenia cyfrowego, a także pokazała zróżnicowanie regionów Polski pod względem możliwości korzystania z internetu – a więc możliwość udziału dzieci w edukacji czy świadczenia pracy zdalnej.

Dane raportowane przez operatorów pokazujące teoretyczne możliwości danego łącza lub określające odsetek osób w zasięgu danej technologii radiowej często nie pokazują faktycznie dostępnych prędkości pobierania danych, czyli prawdziwego doświadczenia użytkownika końcowego.

Dopiero analiza danych faktycznych umożliwia precyzyjne określenie skali problemu oraz dobranie środków zaradczych. Takimi są na przykład inwestycje w łącza światłowodowe czy rozbudowy sieci komórkowych i poprawa ich jakości.

Internet z kosmosu – jak Starlink może pomóc zwalczyć wykluczenie cyfrowe