{"vars":{{"pageTitle":"Większość polskich firm nie zredukuje zatrudnienia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news"],"pageAttributes":["firmy","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","praca","rynek-pracy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"24 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":414842}} }
300Gospodarka.pl

Polakom nie grożą masowe zwolnienia. Większość firm nie zredukuje etatów

Coraz więcej mediów podaje, że osłabienie zapotrzebowania na pracowników skutkuje zwiększeniem liczby zapowiedzi redukcji etatów w firmach. Ale w Polsce większość firm nie planuje masowych zwolnień.

Z comiesięcznych badań PIE (Miesięczny Indeks Koniunktury – MIK) wynika, że od początku 2022 r. wśród przedsiębiorców zdecydowanie przeważają deklarujący utrzymanie poziomu zatrudnienia.

Trudno zatem mówić o wyraźnej tendencji masowych zwolnień, choć odsetek wskazań na planowane zmniejszanie zatrudniania także nieznacznie rośnie. W listopadzie PIE zapytało przedsiębiorców o plany dotyczące zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Kto chce zwalniać, a kto zatrudniać?

Redukcję zatrudnienia zapowiedziało 12 proc., a zaledwie 5 proc. rozważa zwolnienie co dziesiątego pracownika. Z kolei na plany zwiększenia liczby pracowników wskazało 11 proc. przedsiębiorstw. Natomiast aż 77 proc. firm nie przewiduje zmian w zatrudnieniu.

Wśród planujących zwolnienia przeważają duże firmy (20 proc.). Jednocześnie tylko 2 proc. przedstawicieli dużego biznesu rozważa zwolnienie powyżej 10 proc. zatrudnionych. Poza tym więcej respondentów reprezentujących duże firmy deklaruje zwiększenie zatrudnienia (24 proc.) niż zmniejszenie (20 proc.).

Podobna przewaga rysuje się w małych firmach (zwalniać chce 11 proc., zatrudniać – 12 proc.). Natomiast wśród mikroprzedsiębiorców i przedstawicieli średniego biznesu lekko przeważają plany redukcji zatrudniania. To odpowiednio: 11 proc. – zwolnienia, 9 proc. – zatrudnianie; 12 proc. – zwolnienia, 11 proc. – zatrudnianie.

W poszczególnych branżach najbardziej stabilna sytuacja jest w handlu, w którym aż 86 proc. przedstawicieli przedsiębiorstw handlowych deklaruje, że w najbliższych trzech miesiącach utrzyma poziom zatrudnienia. Największy odsetek deklarujących zwolnienia zapowiadają przedstawiciele usług (20 proc.).

W zeszłym roku zwolnień grupowych było więcej

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na koniec września 2022 r. 167 zakładów zgłosiło do powiatowych urzędów pracy zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. W ich wyniku pracę miałoby stracić 16,7 tys. osób.

Porównując w skali roku liczbę zakładów zgłaszających zwolnienia grupowe oraz liczbę osób przewidzianych do zwolnień wyraźnie widać, że w 2021 więcej przedsiębiorstw planowało zwolnienia grupowe. 345 zakładów planowało zwolnienia na poziomie 28,3 tys. osób.

W 2021 i 2022 roku liczba przeprowadzonych zwolnień była niższa od liczby zgłoszonych w planach do powiatowych urzędów pracy. We wrześniu 2022 roku 60 firm w ramach zwolnień grupowych zwolniło 1036 pracowników. W analogicznym okresie 2021 roku było to 63 zakładów i 1343 osób.

Zarówno w 2021, jak i 2022 roku przewidywana liczba zwolnionych osób oraz faktyczna liczba zwolnionych była zdecydowanie mniejsza niż liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłaszanych przez pracodawców w urzędach pracy. We wrześniu 2022 r. pracodawcy zgłosili w urzędach pracy 78,4 tys. takich miejsc.

Utrzymująca się niska stopa bezrobocia (we wrześniu 2022 r. w Polsce wyniosła 5,1 proc. wg GUS) oraz zmniejszająca się liczba bezrobotnych (834,6 tys. osób we wrześniu 2022 r.) pozwalają przypuszczać, że nie będzie znacznych wzrostów bezrobocia w najbliższych miesiącach.

Czytaj także: