{"vars":{{"pageTitle":"Ageizm w Polsce trzyma się mocno. Starsze kobiety najbardziej dyskryminowane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["300women","ageizm","badanie","dyskryminacja","dyskryminacja-na-rynku-pracy","kobiety","kobiety-na-rynku-pracy","main","nierownosci","polski-instytut-ekonomiczny","rynek-praca","warszawa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"26 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":252138}} }
300Gospodarka.pl

Ageizm w Polsce trzyma się mocno. Starsze kobiety najbardziej dyskryminowane

Pracodawcy w Polsce dwa razy chętniej kontaktują się z młodymi niż ze starszymi osobami startującymi w procesach rekrutacyjnych. Dysproporcja jest jeszcze większa, gdy pod uwagę weźmie się dodatkowo płeć i to, gdzie przebiega rekrutacja. 

To wyniki eksperymentu terenowego przeprowadzonego przez publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dziś na podstawie badań Instytutu został opublikowany raport pt. „Ageizm w Polsce”.

Ageizm na polskim rynku pracy

Co to jest ageizm? Tym terminem określa się zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek. Może ono występować np. na rynku pracy – i właśnie ten aspekt zdecydowali się przeanalizować eksperci z PIE.

Ich badanie to pierwsze w Polsce eksperymentalne podejście do tego problemu. Co to oznacza? Zamiast pytać uczestników rynku pracy, czy kierują się uprzedzeniami ze względu na wiek, PIE rozesłał fikcyjne CV w odpowiedzi na prawdziwe ogłoszenia o pracę.

Zgłoszenia były wysyłane przez nieistniejące osoby w wieku odpowiednio 28 lat i 52 lata. Na każde ogłoszenie wysyłano aplikacje w parach – jedno CV od osoby młodszej i jedno CV od osoby starszej. W badaniu wysłano także niemal identyczną liczbę zgłoszeń od par mężczyzn i kobiet w różnym wieku.

W sumie, w trakcie eksperymentu wysłano łącznie 630 par takich ogłoszeń – razem 1260 aplikacji.

Uwzględniono również dwa różne typy rekrutacji – takie, w których na stanowisko nie potrzeba było specjalnych kwalifikacji oraz rekrutację na stanowisko w firmie ubezpieczeniowej. Obie fikcyjne osoby, młodsza i starsza, posiadały wymagane przez pracodawcę doświadczenie i umiejętności.

Wyniki badania? Eksperyment „wykazał istotne różnice w zakresie współczynnika pozytywnych odpowiedzi na aplikacje (czyli callback rate)” – podaje PIE. Rezultaty wskazują więc, że na polskim rynku pracy występuje zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek.

Młodsi kandydaci byli znacznie częściej zapraszani do dalszego etapu rekrutacji. Wyniki te są zgodne z literaturą przedmiotu i badaniami przeprowadzonymi w innych państwach – podsumowują wyniki swojego raportu badacze z PIE.

Kogo woleli pracodawcy?

Jeśli chodzi o średni wynik w badaniu, to pracodawcy aż dwa razy częściej kontaktowali się z młodszymi kandydatami. Było tak zarówno w przypadku ofert bez wymaganego doświadczenia, jak i ogłoszeń zawierających wymóg posiadania doświadczenia branżowego.

Ale w badaniu pod uwagę wzięto także zmienną płci i miejsca przeprowadzanej rekrutacji. I okazało się, że wpływały one na nasilenie badanego zjawiska.

Jak podaje PIE, w przypadku stanowisk wymagających doświadczenia branżowego, różnica w proporcjach pozytywnych odpowiedzi na zgłoszenie do pracy zmniejszyła się w przypadku mężczyzn. Ale młodszy mężczyzna wciąż jednak był zapraszany na rozmowę  kwalifikacyjną niemal dwa razy częściej niż starszy. Różnica ta jednak jeszcze dodatkowo zwiększyła się w przypadku, gdy na takie stanowisko aplikowała kobieta.

A dysproporcja jest jeszcze wyraźniejsza w przypadku miejsc pracy oferowanych na terenie Warszawy. Rekruterzy ze stolicy  aż cztery raz częściej wybierali osoby młodsze niż starsze.

W Warszawie była natomiast dużo mniejsza preferencja pracodawców, by kontaktować się z mężczyznami, a nie z kobietami. Była ona natomiast zauważalna w reszcie kraju.

Komu najtrudniej dostać pracę

Jak dokładnie przedstawiały się różnice w wartości pozytywnych odpowiedzi pomiędzy poszczególnymi kategoriami kandydatów? Poniższy wykres prezentuje wartości przyjętej przez PIE miary callback rate w poszczególnych przypadkach. W Etapie 1 badano rekrutacje na stanowiska niewymagające kwalifikacji, w Etapie 2 – rekrutacje na stanowiska ich wymagające.

Największa różnica występuje pomiędzy pozytywnymi odpowiedziami na zgłoszenie wykwalifikowanych osób w wieku 52 lat, w zależności od tego, gdzie miałyby pracować. W Warszawie miały na taką pozytywną odpowiedź ponad dwa razy mniejszą szansę, niż w reszcie kraju.

Ale ageizm wydaje się też wykazywać powiązania z dyskryminacją ze względu na płeć – podaje raport. Połączone efekty tych dwóch szkodliwych zjawisk społecznych sprawiają, że pozycja starszych kobiet na polskim rynku pracy jest wyjątkowo trudna – mówią jego autorzy.

Skąd mniejsza skłonność do zatrudniania kobiet w starszym wieku, ale o tym samym doświadczeniu, co ich równolatkowie?

Takie wyniki mogą być po części spowodowane punktem odniesienia, jakim jest granica wieku emerytalnego, różna w zależności od płci. Kobieta i mężczyzna w tym samym wieku są często inaczej postrzegani, ponieważ to kandydatka szybciej osiągnie wiek emerytalny i przez co przewagę ma mężczyzna, gdyż przewiduje się, że będzie w stanie pracować dłużej – wskazuje PIE.

Dodają jednak, że zjawisko wymaga dodatkowych badań, gdyż możliwy jest tu efekt pewnej – negatywnie rozumianej – synergii. Oznacza to, że dyskryminacja ze względu na płeć i ze względu na wiek mogą się wzajemnie nasilać.

Czytaj też: