{"vars":{{"pageTitle":"Ceny energii wzrosły o 90% w rok. W kogo podwyżka uderzy najbardziej?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["ceny-pradu","energia-elektryczna","koszty","polski-instytut-ekonomiczny","produkcja-stali","przetworstwo-przemyslowe","zuzycie-energii"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"13 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":200160}} }
300Gospodarka.pl

Ceny energii wzrosły o 90% w rok. W kogo podwyżka uderzy najbardziej?

Wzrost cen energii elektrycznej obniży konkurencyjność polskich firm. Na rynku dnia następnego średnia ważona cena energii elektrycznej wyniosła we wrześniu 465,70 zł/MWh.

Oznacza to wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do ceny z poprzedniego miesiąca. W porównaniu do września 2020 r. ceny wzrosły o 91 proc.

Podwyżki uderzą w energochłonne firmy

W kontraktach na przyszły rok megawatogodzina także kosztuje powyżej 400 złotych. Jednocześnie wzrosły ceny innych nośników stosowanych w przemyśle, takich jak gaz ziemny.

Wzrostami cen nośników najbardziej będą dotknięte energochłonne przemysły, w których koszty energii, także prądu, mają duży udział w strukturze wydatków. Jak widać na poniższym wykresie, koszty energii elektrycznej stanowią ok. 0,9 proc. kosztów ogółem w głównych sektorach gospodarki.

Razem z pozostałymi nośnikami energii – gazem ziemnym, węglem kamiennym i brunatnym – udział tych kosztów w kosztach ogółem wynosi ok. 1,8 proc.

Sektory, które analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wzięli pod uwagę w analizie to przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego, górnictwo i wydobycie, transport i magazynowanie; dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami oraz rekultywacji i budownictwo.

Najgorsza sytuacja w produkcji metali i chemikaliów

Największy udział kosztów energii elektrycznej do kosztów ogółem występuje w branżach związanych z poborem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody (6,4 proc.). Dużo prądu zużywają także firmy produkujące metale (6,0 proc.) oraz chemikalia i wyroby chemiczne (4,7 proc.).

Udział kosztów nośników energii (gazu, energii elektrycznej, węgla) jest najwyższy w takich branżach jak produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (14,1 proc.). W czołówce znajdują się także produkcja metali (10 proc.) i produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (8,1 proc.).

Największy wolumen konsumpcji energii spośród analizowanych sektorów charakteryzuje produkcję metali (8768 GWh), górnictwo i wydobywanie (8291 GWh) oraz produkcję chemikaliów i wyrobów chemicznych (7825 GWh).

Są nowe stawki opłaty mocowej. W 2022 roku zdrożeje prąd