{"vars":{{"pageTitle":"Aion Bank w Polsce. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["aion-bank","alior-bank","bankowosc","finanse","fintech","inwestycje","konto-oszczednosciowe","oszczednosci","oszczedzanie","technologia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"10 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":171511}} }
300Gospodarka.pl

Aion Bank w Polsce. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ile kosztuje konto w Aion Banku, czy jest on objęty gwarancjami BFG i, wreszcie, czy należy do systemu Ognivo. Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje o nowym banku.

W sierpniu Aion Bank oficjalnie wystartował na polskim rynku. „Netflix bankowości” chce się wyróżniać w pełni cyfrową formą opartą na modelu subskrypcyjnym.

Redakcja 300Gospodarki tłumaczy wszystko, co trzeba wiedzieć o nowej instytucji finansowej założonej w Belgii przez Wojciecha Sobieraja, byłego prezesa Alior Banku.

Jak działa Aion Bank?

Najnowszy bank na polskim rynku z założenia od początku jest instytucją cyfrową. Działa w modelu subskrypcyjnym i wykorzystuje sztuczną inteligencję. Usługi banku są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Model subskrypcyjny – co to takiego?

Fundamentem działania banku jest tzw. odwrócony model bankowości, oparty na rozwiązaniu subskrypcyjnym.

To rozwiązanie oznacza, że bank nie pobiera opłaty za każdą osobną transakcję albo usługę. Zamiast tego, klientów obowiązuje jedna miesięczna opłata w stałej wysokości.

W jej ramach bank zapewnia użytkownikom nielimitowany dostęp do wszystkich produktów bankowych.

Jaka jest oferta Aion Banku w Polsce?

W ofercie banku znajdą się m.in. konta osobiste i firmowe, rachunki walutowe, transfery międzynarodowe, czy spersonalizowane doradztwo finansowe.

Głównym produktem Aion Banku mają być konta oszczędnościowe (w złotych i w euro). Bank zapowiada, że będą one najlepiej oprocentowane na rynku.

Według informacji prasowej klienci mogą liczyć na oprocentowanie w wysokości od 0,5 do 1,5 proc. (w zależności od planu abonamentowego i waluty). Bank zapowiada miesięczną kapitalizację, brak górnego limitu kwot oraz możliwość wpłat i wypłat w dowolnym momencie.

Dodatkowo w aplikacji mobilnej banku będzie dostępna także platforma inwestycyjna. Oprócz dostępu do akcji będzie zapewniała informacje o wskaźnikach inflacji, globalnych wzrostach, technologiach przyszłości czy zielonej gospodarce, zapowiada bank.

Każdy użytkownik, na podstawie wstępnej ankiety profilu inwestorskiego, ma otrzymywać dostęp do platformy Aion Globalne Inwestycje z dopasowanym, indywidualnym poziomem ryzyka.

Bank ma oferować także usługę wymiany walut. Karty Aionu, zarówno cyfrowe i fizyczne, mają umożliwiać płatności w dowolnej walucie po najbardziej korzystnym dla użytkownika kursie międzybankowym. Aion Bank zapowiada, że wyeliminował wszystkie dodatkowe opłaty za wymianę (w tym spread).

Ile kosztuje konto w Aion Banku?

Aion Bank daje do wyboru trzy plany cyfrowej bankowości. Pierwszy z nich to – dostępny tylko w Polsce – darmowy plan Light. Według zapowiedzi banku, ma dawać nielimitowany i bezpłatny dostęp do codziennej bankowości, bez wymogów odnośnie do minimalnej aktywności na koncie.

W promocji na start użytkownicy zakładający konto Light dostaną darmowe wypłaty z bankomatów do końca września, a osoby wybierające plan Smart lub All-Inclusive pierwszy miesiąc gratis.

Poniżej tabela opłat za prowadzenie konta w Aion Banku w Polsce:

Czy Aion Bank jest w BFG, czyli Bankowym Funduszu Gwarancyjnym?

Aion Bank nie należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), jednak to nie oznacza, że depozyty klientów nie są zabezpieczone przez państwo. Są – ale nie przez Polskę.

Jak tłumaczy Aion Bank, depozyty założone u nich są gwarantowane przez belgijski fundusz gwarancyjny Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds – Fundusz Gwarancyjny (BE). Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zasady działają podobnie jak w przypadku BFG, czyli gwarancją objęte są depozyty wraz z odsetkami do pełnej wysokości, ale maksymalnie do 100 tys. euro w stosunku do pojedynczego deponenta.

Okres spłaty w przypadku niewypłacalności Aion Banku wynosi 20 dni roboczych, a walutą spłaty będzie euro.

Więcej informacji na temat gwarancji depozytów w Aion Banku można znaleźć w tym dokumencie PDF.

Czy Aion Bank jest w systemie Ognivo?

Jak potwierdziło 300Gospodarce biuro prasowe Aion Banku, instytucja jest zarejestrowana w międzybankowym systemie Ognivo.

Ognivo to system Krajowej Izby Rozliczeniowej, który jest wykorzystywany do wymiany informacji objętych tajemnicą bankową między bankami i uprawnionymi podmiotami, takimi jak ZUS i urzędy skarbowe.

System pozwala m. in. usprawnić proces realizacji zapytań i reklamacji, przenieść rachunek osobisty czy też ułatwia szukanie pieniędzy na kontach bankowych przez komorników.

Jak tłumaczył w listopadzie 2020 roku serwis Subiektywnie o Finansach, dzięki Ognivo komornik może zobaczyć, w których instytucjach finansowych dłużnik ma rachunki i następnie może się do nich zwrócić o blokadę i egzekucję.

W jaki sposób bank wykorzystuje sztuczną inteligencję?

W ofercie mają być między innymi usługi oparte o technologię sztucznej inteligencji, np. rozwiązanie o nazwie MoneyMax. Ma ono pomagać klientom zadbać o codzienne wydatki, znajdując najlepsze oferty zakupowe.

Technologia AI ma również doradzać klientom w przypadku zarządzania oszczędnościami oraz inwestowania.

Kto stworzył Aion Bank?

Dyrektorem i założycielem Aion Banku jest Wojciech Sobieraj. Do 2019 roku był on prezesem Alior Banku.

Najnowszy bank obecny na polskim rynku to oddział belgijskiego Banca Monte Paschi Belgio. Polski oddział został zarejestrowany 5 października 2019 roku, a jego nazwę zmieniono na Aion. Do sierpnia tego roku bank jednak nie rozpoczął działalności w Polsce.

W początkach istnienia Aion w Polsce nie prowadził żadnej działalności regulowanej. Miał jedynie świadczyć usługi pomocnicze i techniczne dla centrali w Belgii. Potem jednak firma zapowiedziała wejście na polski rynek.

Do kogo należy Aion Bank?

Belgijski bank, którego Aion jest polskim oddziałem, to spółka rozwijana przez globalny fundusz private equity Warburg Pincus. To amerykański fundusz z siedzibą w Nowym Jorku, posiadający biura w Stanach Zjednoczonych, Europie, Brazylii, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i Indiach.

W swojej działalności jest skoncentrowana na inwestycjach rozwojowych. Jest prywatnym inwestorem kapitałowym od 1966 roku.

Więcej o Aion Banku przeczytasz w naszych artykułach:

W skrócie: 3 najczęściej zadawane pytania o Aion Bank

Czy Aion Bank jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG)?

Aion Bank nie należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), ale to nie oznacza, że depozyty klientów nie są zabezpieczone. Założone w Aion Banku depozyty są gwarantowane przez belgijski fundusz gwarancyjny - odpowiednik BFG w Belgii.

Czy komornik ma dostęp do konta w Aion Banku?

Aion Bank jest zarejestrowany w międzybankowym systemie Ognivo. Dzięki systemowi komornik może zobaczyć, w których instytucjach finansowych dłużnik ma rachunki i następnie może się do nich zwrócić o blokadę i egzekucję.

Ile kosztuje konto w Aion Banku?

Aion Bank daje do wyboru trzy plany cyfrowej bankowości. Pierwszy z nich to – dostępny tylko w Polsce – to darmowy plan o nazwie Light.