{"vars":{{"pageTitle":"Dzisiaj wchodzi w życie zerowy PIT dla młodych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer"],"pageAttributes":["daniny-publiczne","personal-income-tax","pit","pit-zero","podatek-dochodowy","podatki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":15795}} }
300Gospodarka.pl

Dzisiaj wchodzi w życie zerowy PIT dla młodych

PIT zero dla młodych: Dzisiaj wchodzi w życie ustawa wprowadzająca tzw. „PIT zero dla młodych”, czyli zwolnienie z podatku dochodowego dla osób, który nie ukończyły 26 roku życia.

Na czym polega zmiana? Spowoduje ona zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej kwoty 85 528 zł rocznie.

Kiedy PIT zero wejdzie w życie? Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2019 r., i zwolnienie będzie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r

Kogo dotyczy zerowy PIT i na jakiej zasadzie? Zwolnienie obejmie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej oraz z umów zlecenia.

Nie obejmie więc osób otrzymujących przychody z tytułu umowy o dzieło oraz samozatrudnionych.

W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie zatem  35 636,67 zł, czyli 5/12 roku, gdyż zwolnienie będzie obowiązywać od sierpnia do grudnia.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Zmiana sprawi, że młodzi, których obejmie ustawa, nie będą musieli obliczać i pobierać zaliczek na PIT , w przypadku gdy podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W przypadku braku złożenia takiego oświadczenia, zaliczki będą musiały być pobierane, a podatnik otrzyma zwrot nadpłaty podatku po zakończeniu roku podatkowego.

Nie ma jednak urzędowego wzoru oświadczenia, wystarczy napisać, że już w tym roku przysługuje nam zwolnienie z PIT, bo nie przekroczymy limitu dochodów.

Nowe zwolnienie nie będzie zwalniało z zapłaty składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jakie będą skutki zwolnienia osób młodych z PIT-u? Przewidywana w projekcie ustawy podatkowej zmiana pozwoli młodym ludziom łatwiej rozpoczynać pracę i równocześnie może umożliwić powrót na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie. Efektem ma być obniżenie kosztów pracy i pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych.

Przewiduje się, że ze zwolnienia skorzystają dwa miliony pracowników.

Na etapie konsultacji zwrócono jednak uwagę na potencjalne negatywne skutki nowego zwolnienia.

„Proponowane rozwiązanie nie zmienia w żaden sposób położenia pracowników najgorzej wynagradzanych, starszych niż 26 lat. Nie zmienia również sytuacji młodych twórców, zatrudnianych z reguły na podstawie umów o dzieło – również nieuwzględnionych w projekcie” – komentuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

„Podstawowym zagrożeniem, jakiego nie omówiono w uzasadnieniu, jest reakcja pracownika/zleceniobiorcy bezpośrednio po utracie prawa do zwolnienia. Z chwilą osiągnięcia 26 lat podatnik utraci prawo do zwolnienia i jego realne dochody (wypłata netto) znacząco spadną. Można tu wskazać analogię do zakończenia okresu, w którym samozatrudniony jest uprawniony do korzystania z małego ZUS. W tym przypadku gwałtowne zwiększenie obciążeniami publicznoprawnymi powodowało rezygnację z samozatrudnienia, w przypadku propozycji z Projektu to zjawisko może prowadzić do ucieczki w szarą strefę” – twierdzi Krajowa Izba Gospodarcza.

Gdzie funkcjonują podobne rozwiązania?

>>>Czytaj też: Ustawa o obniżce PIT jeszcze w tym kwartale. Obejmie ok. 25 mln podatników