{"vars":{{"pageTitle":"Ciepłe Mieszkanie. Dofinansowanie na termomodernizację teraz także dla mieszkańców bloków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","explainer"],"pageAttributes":["budynki","cieple-mieszkanie","czyste-powietrze","emisje","energetyka","klimat","mieszkalnictwo","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"2 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":335278}} }
300Gospodarka.pl

Ciepłe Mieszkanie. Dofinansowanie na termomodernizację teraz także dla mieszkańców bloków

Ciepłe Mieszkanie to program dopłat do remontów termomodernizacyjnych w blokach i kamienicach. Nabór wniosków już ruszył. Sprawdzamy, kto i o ile może się ubiegać.

Program Ciepłe Mieszkanie działa podobnie do funkcjonującego już od kilku lat programu Czyste Powietrze. Cieple Powietrze umożliwia właścicielom domów jednorodzinnych ubieganie się o dopłatę na wymianę pieca albo termomodernizację.

Od tego roku dofinansowanie na termomodernizację mogą też dostać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie ruszył 22 lipca. W jego ramach można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na ocieplenie mieszkania czy na izolację.

Ciepłe Mieszkanie – ile można dostać

Ciepłe Mieszkanie to program skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Mogą więc z niego skorzystać mieszkańcy bloków czy kamienic. Co ważne, w programie mogą wziąć udział także osoby, które posiadają własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu.

Wniosek o dofinansowanie mogą złożyć tylko właściciele danego lokalu – nie mogą tego zrobić w ich imieniu najemcy. Obowiązuje także kryterium dochodowe. Maksymalne dochody właściciela danej nieruchomości muszą wynosić maksimum 120 tys. zł rocznie.

W programie są jednak trzy różne poziomy dofinansowania. W zależności od wielkości dochodów oraz miejsca zamieszkania, można otrzymać inne kwoty – maksymalnie jest to od 15,5 tysięcy złotych do 39,9 tysięcy złotych.

Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć osoby o najniższych dochodach. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochody uprawniające do 90-procentowego poziomu dofinansowania( maksymalnie 37,5 tysiąca złotych) to co najwyżej 1260 złotych. Jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej osób, to maksymalne dochody na osobę muszą w nim wynosić co najwyżej 900 zł na osobę.

Większą kwotę – w przypadku każdego z trzech progów dochodowych – otrzymają osoby z gmin, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. W przypadku najwyższego dofinansowania będzie to maks. 95 proc. kosztów i maks. 39,9 tysięcy złotych.

Na co można wydać pieniądze

Dofinansowanie można otrzymać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła o wyższych normach technologicznych. Dopłatę dostaniemy też na remonty związane z niezbędnymi pracami termomodernizacyjnymi.

Budżet na realizację całego programu wynosi 1,4 mld złotych. Zgodnie z założeniami programu, remonty zostaną przeprowadzone w co najmniej 80 tysiącach mieszkań.

W ramach programu Ciepłe Mieszkanie można otrzymać dopłatę na:

Kosztem kwalifikowanym – czyli takim, za który można otrzymać częściowy zwrot – będzie także dokumentacja projektowa remontu.

Po remoncie wszystkie źródła ciepła w danym mieszkaniu muszą spełniać odpowiednie europejskie normy co do emisyjności.

Jak złożyć wniosek

Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy. To one najlepiej znają lokalne potrzeby i mogą wnioskować do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o środki potrzebne do realizacji programu na swoim terenie, podkreśla Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Staraliśmy się zostawić im jak największy margines swobody, określając jedynie maksymalne dofinansowanie
z podziałem na maksymalny udział dotacji w kosztach kwalifikowanych, w zależności od dochodów wnioskodawcy. Może to być 30, 60 lub nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadań finansowanych w ramach programu – dodaje Mirowski.

Wniosek o dopłatę należy więc złożyć do gminy, w której znajduje się dane mieszkanie.

Co ważne, poszczególne gminy same, we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków. Ogłoszenia o terminach mają się znaleźć na stronie internetowej danej gminy.

Po zebraniu wniosków od mieszkańców, którzy chcieliby przeprowadzić taki remont, gmina oceni wszystkie wnioski. Zawrze także umowę z osobami, którym będzie przyznana dopłata. Umowę można zawrzeć tylko z osobą fizyczną – a więc właścicielem lokalu, który będzie wnioskował o dofinansowanie, musi być taka osoba, a nie np. firma. 

Gminy z kolei będą składać wnioski o dofinansowanie na zatwierdzone remonty do funduszy wojewódzkich (które są częścią administracji rządowej, a nie samorządowej). Pierwsza tura naboru potrwa do 31 grudnia 2022 roku. Druga – do końca przyszłego roku. Ale tylko w zależności od dostępności środków. Lepiej więc o dopłatę na remont wnioskować wcześniej, na wypadek gdyby zainteresowanie okazało się tak duże, że pula środków została wyczerpana już w pierwszym naborze.

Termomodernizacja na kredyt

Kluczowym problemem programu, który przypomina mechaniką pierwszą wersję „Czystego Powietrza”, jest termin i sposób wypłacania środków. Środki na dopłaty mają pochodzić z budżetu państwa. Ale gminy otrzymają je dopiero w 2026 roku. Same prace remontowe mają się z kolei zakończyć w 2025 roku.

To właściwie oznacza, że termomodernizacja w blokach zostanie przeprowadzona trochę „na kredyt” u gmin. Co prawda otrzymają one zwrot środków, jednak wcześniej muszą same wyłożyć pieniądze dla beneficjentów programu. A beneficjenci – właściciele mieszkań – wyłożyć środki na remont.

W samym programie Czyste Powietrze już zmieniono tę zasadę, po wielu wnioskach ze strony społecznej. Od 15 lipca tego roku na połowę wartości remontu w domu jednorodzinnym można dostać prefinansowanie. Otrzymają je osoby o najniższych dochodach. Prefinansowanie będzie wypłacane bezpośrednio wykonawcom tych remontów.

Ale z kolei samo założenie że remonty, chociaż nabór potrwa do 2023 roku, mają się skończyć do 2025 roku wydaje się jednak racjonalne. Co prawda remont w 2024 nie uchroni Polaków przed zimą na przełomie 2022/2023 roku. Ale w czasach, gdy występują duże braki kadrowe w firmach remontowych i przestoje w realizacji zamówień, to racjonalny termin.

Termomodernizacja – dlaczego to ważne

Emisje z budynków są dużym problemem w całej Unii Europejskiej. To jeden z niewielu sektorów, w którym wielkość emisji gazów cieplarnianych wciąż nie tylko nie maleje, ale w wielu krajach wręcz rośnie. W skali całej Unii Europejskiej budynki odpowiadają aż za 27 proc. całej finalnej konsumpcji energii.

Największym źródłem zanieczyszczeń jest ogrzewanie budynków. Jak pisaliśmy w tym artykule, to ogrzewanie pomieszczeń odpowiada za blisko 63 proc. emisji w budownictwa i mieszkalnictwa.

O tym, jak duży problem stanowią wysokie emisje w polskich miastach, wsiach i miasteczkach, wiele mówi chociażby lista gmin, których mieszkańcy mogą dostać wyższe dopłaty w programie Ciepłe Mieszkanie. To, bagatela, 322 gminy. Czyli aż 84 proc. wszystkich gmin w Polsce. Właśnie tyle gmin zostało ujętych w ministerialnym wykazie
miejsc, w których jednocześnie jest przekroczony dopuszczalny poziom pyłu PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu,


Polecamy też: