{"vars":{{"pageTitle":"Na jakie wsparcie mogą liczyć duże firmy? Przewodnik po tarczy finansowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer"],"pageAttributes":["biznes","duze-firmy","firma","koronawirus","pfr","przedsiebiorstwa","tarcza-finansowa"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"17 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":49939}} }
300Gospodarka.pl

Na jakie wsparcie mogą liczyć duże firmy? Przewodnik po tarczy finansowej

Zadaniem tzw. tarczy finansowej ma być wsparcie polskich przedsiębiorców. Oto, na co mogą liczyć w ramach tego programu największe firmy.

Kto może skorzystać z tarczy finansowej dla dużych firm? Pierwsze kryterium to wielkość firmy. Są dwie możliwości:

Kolejne kryteria określają, że z tarczy dla dużych firm mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

>>> Zobacz też: Jak działa tarcza antykryzysowa i dlaczego nie wszystkim się opłaca – wywiad z ekspertem od prawa upadłościowego

Jakie są ograniczenia? Firma korzystająca z tej pomocy nie może mieć otwartego postępowania upadłościowego, likwidacyjnego lub restrukturyzacyjnego. Co więcej, firma musi mieć rezydencję podatkową w Polsce i rozliczać tu podatki za ostatnie dwa lata obrotowe (jeżeli tak długo istnieje).

Jeśli przedsiębiorca nie odprowadza podatków w Polsce, to również może skorzystać ze wsparcia finansowego, ale pod warunkiem, że zobowiąże się do przeniesienia rezydencji podatkowej do Polski w ciągu 9 miesięcy od otrzymania wsparcia.

Firma nie mogła też zalegać z płatnościami podatków i ubezpieczeń społecznych na dzień 31 grudnia 2019 roku lub na dzień udzielenia finansowania. Jeśli spłata zobowiązań była na dany moment odroczona lub rozłożona na raty, to firma może otrzymać finansowanie.

>>> Na jakie wsparcie mogą liczyć mikroprzedsiębiorcy? Przewodnik po tarczy finansowej

Co z warunkiem zachowania zatrudnienia? Polski Fundusz Rozwoju może uzależniać wysokość udzielanego wsparcia od zobowiązań w zakresie utrzymania określonego poziomu zatrudnienia pracowników. Jako pracownicy traktowane są zarówno osoby zatrudnione na umowach o pracę, jak i współpracownicy zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego na dzień 31 grudnia 2019 r.

Czy wsparcie dotyczy też nowych firm? To zależy, jak bardzo nowych – żeby otrzymać finansowanie, firma musi istnieć co najmniej od 31 grudnia 2019 roku.

Jaki rodzaj firm nie może dostać finansowania? Wsparcie nie zostanie udzielone firmom, które produkują i handlują bronią oraz amunicją, wytwarzają produkty lub usługi, które mogą skutkować ograniczeniem bądź naruszeniem wolności indywidualnych lub praw człowieka, a także działającym w obszarach “wątpliwych z powodów etyczno-moralnych”, czyli np. przeprowadzającym eksperymenty na zwierzętach, prowadzącym działalność hazardową, produkującym i dystrybuującym wyroby tytoniowe, innego rodzaju używki bądź środki odurzające.

Jak można dostać wsparcie? Należy złożyć wniosek o udzielenie finansowania bezpośrednio do Polskiego Funduszu Rozwoju lub poprzez formularz na stronie pfr.pl. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. 

Jaka jest forma finansowania? Wsparcie może mieć formę m.in. objęcia lub nabycia udziałów, akcji, obligacji czy wierzytelności firmy, a także udzielenia pożyczek, gwarancji bądź poręczeń. Są tu trzy kategorie instrumentów finansowych: finansowanie płynnościowe, finansowanie preferencyjne i finansowanie inwestycyjne.

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę internetową Polskiego Funduszu Rozwoju.