{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza finansowa PFR 2.0 dla gastronomii. Jaką pomoc przewiduje rząd?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["branza-gastronomiczna","gastronomia","mikrofirmy","msp","pandemia","pfr","polski-fundusz-rozwoju","restauracje","tarcza-2-0","tarcza-finansowa"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":93850}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza finansowa PFR 2.0 dla gastronomii. Jaką pomoc przewiduje rząd?

W jakim stopniu tarcza finansowa PFR 2.0 obejmuje gastronomię i restauracje? Jaka subwencja dla gastronomii i restauracji jest przewidziana w tej tarczy antykryzysowej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać wsparcie?

Tarcza finansowa PFR 2.0 rozpoczęła nabór wniosków 15 stycznia. Tarcza finansowa PFR 2.0 jest skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Zakłada pomoc w formie dotacji dla mikroprzedsiębiorstw i w formie dopłat do niepokrytych kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Kto może otrzymać wsparcie z tarczy finansowej PFR 2.0?

Tarcza finansowa PFR jest skierowana do przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami pandemii. Obejmuje firmy, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

Wsparcie może otrzymać przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o Prawie Przedsiębiorców, a zatem: osoba fizyczna; osoba prawna; jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której przyznano zdolność prawną; wykonująca działalność gospodarczą, wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej; spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja – jeżeli prowadzą działalność gospodarczą.

Kody PKD – gastronomia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami wsparciem objęte są 54 branże opisane kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (kody PKD).

Listę podstawowych 45 branż pierwotnie objętych pomocą wraz z kodami znaleźć można pod tym linkiem. Od lutego dodatkowo wsparciem objętych zostało kolejnych 9 branż.

Są nimi objęte również restauracje i gastronomia:

Pomocą objęte są także formy działalności okołoturystycznej i hotele.

Gastronomia, restauracje – tarcza finansowa

Pomoc w ramach tarczy finansowej PFR 2.0 dla restauracji, barów i całej gastronomii jest taka sama jak dla wszystkich przedsiębiorstw objętych tarczą. Warunki zmieniają się w zależności od tego czy jest to mikro-, małe, średnie czy duże przedsiębiorstwo.

Tarcza PFR 2.0: warunki wsparcia

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się w zależności od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów.

Szczegółowo warunki dla mikrofirm opisujemy tutaj.

Szczegóły dotyczący wszystkich warunków i zasad udzielenia wsparcia opisuje regulamin na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.

Najważniejsze warunki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to:

Samozatrudnienie – tarcza finansowa PFR

Wsparcie nie jest przewidziane dla osób samozatrudnionych.

Gastronomia – subwencja

Kwota subwencji dla mikrofirm to iloczyn liczby zatrudnionych na 30 września 2020 r. oraz kwoty bazowej subwencji. Wysokość tej kwoty zależy od poziomu spadku przychodów w wymienionym wcześniej okresie względem 2019 roku.

Kwota subwencji dla MSP jest sumą przewidywanych przez przedsiębiorcę kosztów stałych oraz już poniesionych kosztów stałych niepokrytych w ramach działalności przedsiębiorstwa z: zysku brutto oraz innych źródeł (np. ubezpieczenie, inne środki pomocy).

Tarcza finansowa – ile pieniędzy na pracownika

Maksymalna kwota finansowania przy skorzystaniu przez przedsiębiorcę z obu Tarcz Finansowych nie może być wyższa niż 72 tys. zł na jednego pracownika.

Subwencja finansowa jest w całości bezzwrotna pod warunkiem łącznego spełnienia poniższych warunków:

Ogólnie, wysokość otrzymanej pomocy zależy głównie od procentowego spadku obrotów.

Tarcza finansowa PFR 2.0 – jakie dokumenty?

Wnioski składać można za pośrednictwem bankowości elektronicznej banków, które biorą udział w programie, a których szczegółowa lista dostępna jest na tej stronie PFR.

To one będą przyjmować za pośrednictwem swoich systemów bankowości elektronicznej wnioski o subwencje finansowe oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju.

Wniosek oparty będzie na oświadczeniach przedsiębiorcy, a jego weryfikację przeprowadzi automatycznie PFR na podstawie danych m.in. z banków (identyfikacja, w tym numer NIP), ZUS (zatrudnienie) i Ministerstwa Finansów (m.in. przychód ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla MŚP). Firmy, które złożą wniosek lub otrzymają subwencję w ramach Tarczy Finansowej PFR, nie ponoszą z tego tytułu kosztów np. za przyjęcie lub rozpatrzenie wniosku.

Wsparcie z tarczy finansowej PFR – do kiedy można składać wnioski

O subwencje można ubiegać się od 15 stycznia 2021 roku. Wnioski będzie można składać do 28 lutego 2021 roku przez system bankowości elektronicznej.

Tarcza finansowa PFR 2.0 – hotele, obiekty turystyczne. Warunki, wymagania, najważniejsze informacje