{"vars":{{"pageTitle":"Cyfrowa rewolucja w transporcie. Strategiczny projekt Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["impact","impact23"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"24 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":552033}} }
300Gospodarka.pl

Cyfrowa rewolucja w transporcie. Strategiczny projekt Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

W 2020 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych ogłosiło start projektu Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL), którego założeniem jest usprawnienie i ułatwienie procesów dla branży Transport – Logistyka – Spedycja (TLS). Sektor ten stanowi istotną część gospodarki krajowej, gdyż szacuje się, że generuje ok. 6% polskiego PKB.

Od początku istnienia PCOL, realizatorem projektu jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), która wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, wdraża kompetencje z zakresu analizy danych oraz tworzenia platform obrotu i rozliczania transakcji. Z czasem powstała także spółka celowa (należąca do Grupy Kapitałowej GPW) służąca bezpośrednio do realizacji projektu PCOL – GPW Logistics. Powołana do życia w listopadzie ubiegło roku organizacja weszła już w fazę operacyjną działania.

GPW Logistics – start-up na rynku TSL

GPW Logistics można określić jako start-up na rynku TSL. Dzięki wsparciu GPW wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji i automatyzacji procesów. Spółka świadczy usługi cyfrowej spedycji, a także wykonuje usługi przewozów całopojazdowych, plandekowych; specjalizuje się także w furgonach i przejazdach w temperaturze kontrolowanej. Wchodząc na rynek śmiało konkuruje z największymi operatorami logistycznymi Europy. Tym, co wyróżni spółkę na tle innych będzie narzędzie umożliwiające pełną cyfryzację obsługi procesu. GPW Logistics nie skupia jednak swoich działań jedynie wokół budowy zaplecza technologicznego. Zarząd spółki zdecydował się na jednoczesne działanie operacyjne: wykonuje już usługi przewozów całosamochodowych m.in. dla Grupy Azoty, KGHM czy spółek z Grupy ARP. Wykorzystując taką strategię, GPW Logistics na bieżąco dopasowuje produkt do potrzeb klientów i rynku. Nieustannie w ramach inicjatywy PCOL, GPW prowadzi również szerokie prace B+R nad projektem.

– W trakcie realizacji usług spedycyjnych i logistycznych mamy do czynienia z szeregiem powtarzalnych procesów, które można zautomatyzować. Ponadto praca spedytora wiąże się z koniecznością analizy dostępnych danych, a uwzględniając wiele źródeł, są to olbrzymie ilości informacji. Rozwiązania IT mają pomóc w tym zakresie i pozwolić na podejmowanie najbardziej optymalnych decyzji – opisuje Marcin Wolak, Wiceprezes GPW Logistics.

Transport intermodalny w GPW Logistics

Obecnie spółka do realizacji usług wykorzystuje głównie transport drogowy. W związku z podjętą współpracą z Polską Grupą Górniczą, która zakłada dystrybucję węgla do gmin na terenie województwa dolnośląskiego, GPW Logistics wdrożyło i równolegle aktywnie rozwija transport kolejowy. W dalszej perspektywie spółka planuje wdrożyć również rozwiązania i usługi, które pozwolą oferować klientom transport intermodalny.

GPW Logistics poszukuje przewoźników do współpracy

Z uwagi na ciągłą ekspansję, GPW Logistics poszukuje firm transportowych. Spółka współpracuje z największymi załadowcami w Polsce. Pozwala to na oferowanie stałych zleceń zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym po atrakcyjnych stawkach. Elementem wyróżniającym spółkę na tle konkurencji jest przede wszystkim gwarancja realizacji opłat w 7 dni. Trwają intensywne prace nad tym, aby termin płatności skrócić do 48 godzin. Optymalizacja procesów za pomocą sztucznej inteligencji zapewnia z kolei atrakcyjne stawki. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.gpwlogistics.pl.