W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’23, pytaliśmy gości konferencji o najważniejsze wydarzenia i zjawiska gospodarcze w Polsce i na świecie. W tym odcinku rozmówcą Barbary Rogali jest Dariusz Piotrowski, VP Sales i General Manager firmy Dell Technologies.
Rozwój technologii stanowi obecnie motor napędowy wielu dziedzin nauki czy przemysłu. Firmy chcą pozyskiwać najnowsze technologie w celu rozwoju i zwiększania swojej konkurencyjności na rynku. W tym miejscu należy zadać pytanie jakie technologie pomogą rozwijać biznesy i gdzie będzie to najlepiej widać?
– Często obecnie „trenduje” sztuczna inteligencja i rozwiązania chmurowe. Są to obecnie, myślę dwa mainstreamowe zagadnienia, o których się najwiecej słyszy. Wydaje się jednak, że technologie związane z machine learningiem, przetwarzaniem danych, rownież zaczynają być brane pod uwagę. To tak jak toczą się rozmowy na temat samochodów elektrycznych i ich machine learning. Gdy taki samochód hamuje autonomicznie, on nie wysyła nigdzie danych, tylko robi to tu i teraz, efekt jest natychmiastowy – mówi w rozmowie z dziennikarką 300Gospodarki Dariusz Piotrowski.
– To są takie rzeczy, które, moim zdaniem, w najbliższych latach staną się rozwiązaniami komplementarnymi dla obecnych rozwiązań chmurowych, analityki czy takich rzeczy zauważalnych na codzień. Firmy powinny śledzić trendy, aby dowiedzieć się czy takie rozwiązania nie staną się kluczowe w ich strategiach rozwoju – dodaje.
Czytaj także: Pandemia stłumiła innowacje. Teraz mniej firm inwestuje w nowości
Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?
– To pytanie ostatnimi czasy słyszy się bardzo często, i nie ma się co dziwić, dlatego że są takie profesje, które sztuczna inteligencja może zastąpić i wykonywać szybciej, lepiej i dokładniej. Należy pamiętać jednak, że ktoś AI musi kontrolować. Z tego tez powodu, gdy obserwowaliśmy na przestrzeni lat pojawiające się nowe rozwiązania, udoskonalone technologie, które rownież tworzyły nowe profesje. Skoro teraz mamy algorytm, który może z nami „rozmawiać”, to musi się znaleźć ktoś, kto będzie umiał w odpowiedni sposób zadawać pytania – przyznaje Piotrowski.
– Dopóki traktujemy technologie jako narzędzie i pomoc wspólnej pracy człowieka, a nie straszymy siebie tym nawzajem, to mamy przestrzeń do rozwoju.
Innowacyjność i bezpieczeństwo kluczem do sukcesu
Wdrażanie nowych technologii wiąże się przede wszystkim z kosztami. Obecna sytuacja na świecie, a właściwie dosyć niestabilna ekonomia i gospodarka światowa, w pewien sposób utrudnia rozwój, mimo ogromnych możliwości.
– Oprócz kapitału na rozwój, należy rownież zastanowić się nad potencjałem ludzkim. Dokładniej to czy mamy odpowiednich specjalistów i metody wdrażania nowych technologii z sukcesem. Jedną z najważniejszych rzeczy w tym procesie, co mogliśmy zobaczyć na przestrzeni lat, czy też w ostatnim czasie [wojna w Ukrainie – red.] jest bezpieczeństwo. Czy to w aspekcie przetwarzania danych, składowania ich czy pozyskiwania, należy zadbać o bezpieczeństwo tych procesów – mówi.
– W Polsce ponad 80 proc. przedsiębiorstw dużych czy małych, deklaruje że są innowacyjne, wdrażają coraz to nowsze rozwiązania i dbają o ich jakość. Ale gdy my jako firma pytamy respondentów o szczegóły i konkrety, to już nie jest tak dobrze, jak wykazywało badanie. Ten stan potwierdza to, że jest jeszcze dużo do zrobienia – przyznaje Piotrowski.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Co stanowi podstawę innowacji w biznesie?
– Są trzy kluczowe czynniki, które pozwolą mówić o innowacji. Po pierwsze, musimy mieć kapitał ludzki, który będzie w stanie wykorzystać możliwości technologiczne do rozwoju. Po drugie technologia jako taka. Należy wybierać najnowocześniejsze rozwiązania od sprawdzonych dostawców, którzy wiedzą jak te technologie wykorzystać. Trzecią rzeczą jest proces. Musimy wiedzieć jaką technologie wdrażamy, w jakich aspektach firmy ona nam pomoże.
– Mając te trzy najważniejsze czynniki na uwadze, ten nasz projekt przyniesie pozytywne skutki.