{"vars":{{"pageTitle":"Wspólnota to klucz do sprostania wyzwaniom przyszłości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","material-partnera"],"pageAttributes":["cele-zrownowazonego-rozwoju","impact-cee","impact22","onz","spoleczenstwo","swiat-po-pandemii","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"25 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":346048}} }
300Gospodarka.pl

Wspólnota to klucz do sprostania wyzwaniom przyszłości

Impact to miejsce, gdzie spotykają się innowacje, przyszłość, biznes i aktywni ludzie. Tak samo jak województwo wielkopolskie, które inwestuje w swoją społeczność i region. Majowy kongres Impact’22 w Poznaniu otworzył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Pandemia i wojna pokazały znaczenie wspólnoty

Stoimy w obliczu światowej pandemii i konfliktu zbrojnego tuż za naszą wschodnią granicą – to są problemy, z którymi będziemy musieli się zmierzyć jako Polacy i Europejczycy w niedalekiej przyszłości. Z drugiej strony te kryzysy pozwoliły na nowo poznać ludziom wartość wspólnoty.

Wszystkie te sprawy nas codziennie bardzo zajmują i niepokoją. To niepokój o przyszłość świata, przyszłość Europy, naszych krajów. To bardzo istotne i cieszę się, że mogliśmy wysłuchać przemówienia Ambasadora Ukrainy w Polsce – powiedział Marek Woźniak.

Dziś Polska przyjmuje coraz więcej osób uchodźczych, bo od 24 lutego 2022 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 5,67 mln osób. Nasz kraj jest w stałym kontakcie z Ukrainą. Nasze relacje się zacieśniły, co potwierdza niedawna wizyta Prezydenta RP w Kijowie oraz odsłonięcie tablicy z jego nazwiskiem na Alei Odwagi.

Chciałbym, abyśmy poruszyli sprawę, która z perspektywy samorządu jest bardzo ważna. Chciałbym, abyśmy analizując wszystkie wyzwania, problemy przyszłości, myśleli w kategoriach słowa „wspólnota” – mówił marszałek województwa wielkopolskiego.

Państwa muszą razem stawić czoła wyzwaniom

To słowo i jego znaczenie powinno nam przyświecać także podczas myślenia o przyszłości świata. Tylko poprzez skoordynowane, zakrojone na szeroką skalę działania można próbować rozwiązać problemy klimatyczne, surowcowe czy ekonomiczne. Rozwiązania niekompletne, podejmowane tylko przez część społeczeństwa, nie będą miały sensu.

Myślę, że warto sięgnąć do lektury dokumentu, który nie jest wszystkim powszechnie znany – rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2015 roku. Mówi o Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Zawiera 17 celów, 169 zadań opisujących, jakie problemy gospodarcze, społeczne i klimatyczne towarzyszą wspólnocie światowej i jakie cele postawić przed tą wspólnotą, aby je rozwiązywać.

Rezolucja została przyjęta przez 193 kraje. Według marszałka Wielkopolski, gdyby ludzie kierowali się jej wskazaniami, to świat byłby lepszy, piękniejszy i wolny od konfliktów i tragedii.

W dokumencie, o którym mówił Marek Woźniak, zaplanowano działania na rzecz ludzi, planety i dobrobytu. Dzięki agendzie i jej przestrzeganiu przez wszystkie kraje wzmocni się także światowy pokój i osiągnie się równość płci i wzmocnienie pozycji kobiet. Jednak największym wyzwaniem, którego temat podjęto w tej rezolucji, jest eliminacja ubóstwa i skrajnego ubóstwa.

W kontekście wyzwań, które stoją przed nami: gospodarki 4.0, roli sztucznej inteligencji w gospodarce i naszym życiu, wyzwań technologicznych, warto myśleć w kategoriach wspólnotowych. Warto odłożyć na bok indywidualne egoizmy, grupy interesów, państw i pomyśleć wspólnotowo.

Czego można spodziewać się na kongresie Impact?

Dlatego podczas dyskusji na Impact’22 eksperci, politycy i przedsiębiorcy wspólnie patrzą z wielu perspektyw na dany problem. Dzięki temu można go dogłębnie zbadać, a następnie poszukać takiej odpowiedzi, która będzie optymalna zarówno pod względem biznesowym, jak i w kontekście ekologii czy innowacji.

W ramach 19 ścieżek tematycznych ponad 400 speakerów mówi m.in. o zielonym transporcie, zdrowiu, zarządzaniu, finansowaniu czy marketingu sportowym. Warto zaznaczyć, że wśród gości są ludzie z grona 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu Times.

Wymiana doświadczeń różnych firm i ekspertów podczas ponad 200 wystąpień pozwala na wprowadzanie do systemów zmian i innowacji. Takie rozwiązania bezpośrednio przełożą się na jakość życia pracowników, użytkowników i odbiorców usług.

Kongresowi towarzyszą także wydarzenia poboczne, do których należą m.in. roundtables. To spotkania małych grup ekspertów, podczas których starają się znaleźć rozwiązanie problemu, które byłoby korzystne dla wszystkich interesariuszy. Sesja pitchingowa na Impact Arena pozwala zaprezentować się najlepszym europejskim start-upom, dzięki czemu mogą pozyskać klientów i inwestorów.

Natomiast podczas Networking Coctail goście mogą poszerzyć swoje kontakty zawodowe w nieformalnej atmosferze. Nie do przeoczenia jest także Impact Art – koncerty, wystawy i spotkania z artystami, dzięki którym biznes łączy się ze sztuką.

By przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, potrzebujemy życia w harmonii