{"vars":{{"pageTitle":"Bank RBS po 300 latach istnienia zmieni nazwę i przestanie finansować firmy nie myślące o klimacie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","finanse","natwest","rbs","szkocja","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":39485}} }
300Gospodarka.pl

Bank RBS po 300 latach istnienia zmieni nazwę i przestanie finansować firmy nie myślące o klimacie

Royal Bank of Scotland Group zmieni w tym roku nazwę na NatWest Group – podaje Bloomberg.

Nowa dyrektor generalna banku Alison Rose postanowiła zmienić nazwę częściowo kontrolowanego przez brytyjski rząd banku i zastąpić ją marką NatWest, sieci przejętej przez RBS dwie dekady temu. Fuzja ta zmieniła oblicze brytyjskiego rynku bankowego.

„Jeśli popatrzeć na całą grupę, 80 proc. naszych klientów korzysta z marki NatWest”, mówi prezes banku Howard Davies.

RBS w ostatnim czasie przeszedł wielomiliardową restrukturyzację i zdołał wypracować zysk po około dekadzie strat. W 2008 roku z powodu kryzysu finansowego bank został zasilony przez rząd Wielkiej Brytanii bailoutem w wysokości 45,5 miliarda funtów.

Jak dodaje z kolei The Guardian, bank postanowił zaprzestać udzielania kredytów firmom, które nie dostosowują się do postanowień porozumienia paryskiego dotyczącego walki ze zmianą klimatu. Dotyczy to przede wszystkim producentów ropy i gazu, którzy nie stworzyli rzetelnego planu transformacji w celu zatrzymania katastrofy klimatycznej.

RBS przestanie też współpracować z firmami, których co najmniej 15 proc. działalności jest powiązane z węglem i które nie mają podobnego planu. Do 2030 roku bank ma całkowicie wycofać się z finansowania produkcji węgla.

>>> Czytaj też: Politico: Facebook jest gotowy do płacenia wyższych podatków w Europie