O ile dwie trzecie przedsiębiorców nie doświadcza kłopotów z płynnością, to blisko jedna trzecia w jakimś stopniu traci na braku stabilności finansowej – wynika z badania Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Jak wskazuje BIG InfoMonitor, problem z utrzymaniem płynności finansowej rozumianej jako regulowanie na czas swoich zobowiązań to dla 16 proc. przedsiębiorstw duży lub regularnie powracający kłopot ,a 6 proc. firm w Polsce miało w ubiegłym roku
duże problemy z utrzymaniem płynności w firmowym budżecie (jest to bardzo zbliżony wynik do zeszłorocznych 5,8 proc.).
Najczęściej regularne kłopoty z wypłacalnością dotyczą firm transportowych – doświadczały one trudności ponad dwa razy częściej niż średnia (13,8 proc.). Powyżej średniej znalazły się także usługi – 7,9 proc.
Jak dodaje BIG InfoMonitor, jeśli brać pod uwagę także średni poziom utrudnień z płynnością finansową to zaraz po transporcie znalazł się handel: o ile duże problemy z płatnościami miało tam 2,6 proc. firm, to nawracające co jakiś czas braki w płynności przytrafiały się 14,7 proc. handlowcom.
Najlepiej natomiast sytuację ocenia przemysł. Aż 68,4 proc. podmiotów w tej branży nie zmagało się z żadnymi trudnościami w tym zakresie. Podobnie jest w usługach.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o
Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia
informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.
>>> Czytaj też: Badanie Pew Research: Polacy wśród największych zwolenników Chin w Europie