Aż 47 proc. Polaków jest pozytywnie nastawiona do Chin, podczas gdy tylko 34 proc. negatywnie, wynika z najnowszego raportu Pew Research Center przedstawiającego międzynarodowe opinie na temat Chin.

Tym samym Polacy znajdują się w czołówce najbardziej pozytywnie nastawionych europejskich narodów do Chin.

Średnio 40 proc. osób w 34 ankietowanych krajach ma pozytywne zdanie na temat Chin, Nieznacznie więcej – 41 proc. – ma negatywną opinię o Państwie Środka.

Wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej średnio 43 proc. osób jest pozytywnie nastawione do Chin a 36 proc. negatywnie.

Odsetek pozytywnie nastawionych Polaków do Chin znajduje się więc znacznie powyżej średniej – zarówno światowej, jak i regionalnej.

Globalnie, najbardziej pozytywne oceny Chin pochodzą z Rosji (71 proc. pozytywnych), Nigerii (70 proc.) i Libanu (68 proc.).

Najbardziej negatywne opinie odnotowano zaś w Japonii (85 proc. niekorzystnych), Szwecji (70 proc.) i Kanadzie (67 proc.)

W porównaniu z 2018 r. odsetek Polaków pozytywnie nastawionych do Chińczyków wzrósł o 11 proc. Jest to czwarty największy wzrost na świecie, ex aequo z Izraelem

Największy spadek w postrzeganiu Chin zanotowały Szwecja, Indonezja i Kanada – o 17 proc.

Chociaż prezydent Chin Xi Jinping jest stosunkowo mało znany w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a ponad jedna czwarta w każdym kraju nie ma zdania na jego temat, to co najmniej połowa ankietowanych w Czechach, Polsce i na Słowacji ma negatywne opinie na temat Xi.

Tylko w Rosji Xi otrzymuje pozytywne oceny, z 59 proc. ankietowanych jest przekonanych o tym, że prowadzi słuszną politykę międzynarodową.

>>> Czytaj też: Jak Polska mogłaby skorzystać na amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej – wywiad z Justinem Yifu Linem, doradcą prezydenta Chin