{"vars":{{"pageTitle":"Czechy oficjalnie składają pozew do TSUE przeciw Polsce. Chcą zatrzymać kopalnię węgla w Turowie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["czechy","energetyka","komisja-europejska","kopalnia-turow","pge","wegiel","wydobycie-wegla"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96070}} }
300Gospodarka.pl

Czechy oficjalnie składają pozew do TSUE przeciw Polsce. Chcą zatrzymać kopalnię węgla w Turowie

Jak poinformowało czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rząd czeski na przełomie lutego i marca wytoczy przeciwko Polsce pozew w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Czesi chcą, by Polska zaprzestała wydobycia węgla z tej kopalni.

„Wniosek złożyły Ministerstwa Środowiska i Spraw Zagranicznych. Powodem pozwu jest przede wszystkim negatywny wpływ wydobycia na przygraniczne rejony Hrádek i Frýdlant, gdzie po czeskiej stronie spada poziom wód gruntowych” – podaje Rzeczpospolita za portalem České noviny.

Czesi poinformowali, że w ciągu kilku tygodni Trybunał Sprawiedliwości UE może podjąć decyzję o podjęciu decyzji na temat przerwania wydobycia.

Kopalnia węgla brunatnego w Turowie znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami.


Czytaj również: Czeskie pożegnanie z węglem w 2038 roku. To później, niż liczyli działacze proklimatyczni


Aby przedłużyć koncesję na wydobycie węgla brunatnego dla kopalni w Turowie Polska zmieniła w maju 2019 roku plan zagospodarowania przestrzennego. W styczniu 2020 roku wydała też decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na potrzeby przedłużenia. Decyzja obejmowała ocenę oddziaływania na środowisko.

W marcu 2020 roku PGE (właściciel kopalni) uzyskało 6-letnie przedłużenie koncesji na działanie od polskiego rządu. Wtedy spółka starała się uzyskać koncesję do 2044 roku, czyli do daty, gdy w Turowie wyczerpie się złoże.

Czechy stwierdziły, że tą decyzją Polska złamała cztery dyrektywy UE oraz zasadę lojalnej współpracy między państwami członkowskimi z Traktatu o Unii Europejskiej. Wniosły więc skargę do Komisji 30 września 2020 roku.

W tym miejscu 300Gospodarka pisała o tym, że Komisja Europejska tylko częściowo przyznała rację stronie czeskiej w tej sprawie.

Niemcy i Czesi jednoczą siły przeciw kopalni Turów. Jej praca zanieczyszcza okoliczną rzekę i zagraża budynkom