{"vars":{{"pageTitle":"Do Polski przyjeżdża coraz więcej informatyków z Białorusi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bialorus","biznes","branza-it","gospodarka-cyfrowa","kprm","rzad","startup"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96060}} }
300Gospodarka.pl

Do Polski przyjeżdża coraz więcej informatyków z Białorusi

“To efekt rządowego programu Poland Business Harbour” – pisze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dodaje, że od uruchomienia rządowego projektu odsetek specjalistów IT z Białorusi emigrujących do Polski wzrósł z 10 do 43 proc.

Program Poland Business Harbour to kompleksowy pakiet wsparcia dla białoruskich specjalistów IT oraz firm z tego sektora – zarówno start upów jak i w pełni rozwiniętych przedsiębiorstw. Jego celem jest umożliwienie łatwej relokacji każdej z tych grup.

To wspólna inicjatywa Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacji StartupHub Poland oraz Polskiego Holdingu Hotelowego.

Jak informuje KPRM, dzięki programowi do Polski przeniosło się już ok. 7 proc. całego sektora, zaspokajając rosnące zapotrzebowanie polskich firm z branży cyfrowej.

Jednocześnie, dla niemal 2/3 specjalistów IT rozważających wyjazd, nasz kraj stał się pierwszym wyborem, wyprzedzając zdecydowanie inne państwa. Do drugiej na podium Ukrainy wyjechało około 15 proc. specjalistów IT, a do trzeciej Litwy – około 10 proc.

“Gdy tworzyliśmy program Poland Business Harbour, przyświecała nam idea stworzenia bezpiecznej przystani dla białoruskich specjalistów IT, aby zachęcić ich do rozwijania swoich talentów w Polsce. Stworzyliśmy dla nich, razem z ponad setką polskich firm, szereg ułatwień legislacyjnych, biznesowych i proceduralnych” – powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Oferta dla białoruskiej branży cyfrowej

W ramach rządowego programu sektor otrzyma wsparcie na trzy sposoby:

1. Dla specjalistów z sektora IT – bezpieczna relokacja, możliwość kontynuacji kariery, współpraca z polskimi firmami z branży.

Białoruski sektor IT, choć niemal dziesięciokrotnie mniejszy niż polski, dysponuje znaczną liczbą wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych branż informatycznych. Powstała dla nich specjalna polityka wizowa.

Aby otrzymać wizę PBH wystarczy wykazać się rocznym doświadczeniem w branży IT, wykształceniem technicznym lub ofertą pracy od jednej z polskich firm uczestniczących w programie. Wiza PBH umożliwia zabranie ze sobą najbliższej rodziny oraz zwalnia wszystkich jej posiadaczy z obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę.

Jednocześnie uchwalono pakiet przepisów, pozwalający uczestnikom programu zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczych na zasadach analogicznych do obywateli RP.

Wizy w ramach programu PBH są wydawane regularnie z najwyższym priorytetem przez polskie placówki konsularne. Dzięki temu skorzystało z nich już ponad 5000 osób, a liczba ta stale rośnie.

2. Dla start-upów – akceleracja, granty na start, dostęp do polskiego systemu wsparcia

Fundacja StartupHubPoland uruchomiła specjalny program selekcjonujący start-upy z największym potencjałem i wspierający je w relokacji. Do programu zakwalifikowało się 20 start-upów, przy czym zainteresowanie było ponad pięciokrotnie większe.

Każda z wybranych firm otrzyma dedykowane wsparcie akceleracyjne oraz możliwość korzystania z polskiego systemu wsparcia.

3. Dla firm – doradztwo biznesowe, dostęp do polskiego rynku, wsparcie w relokacji

Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi strumień wsparcia dla firm z sektora cyfrowego, które są zainteresowane relokacją. Eksperci PAIH przeprowadzają zainteresowanych partnerów przez wszystkie elementy procesu relokacji w specjalnej formule business concierge, czyli indywidualnego doradztwa.

Dotychczas odnotowano ponad 3 tysiące zapytań od firm zainteresowanych tą formą wsparcia. Spośród nich już kilkadziesiąt jest objętych programem, a pierwsze już zakończyły proces przenoszenia działalności do Polski. W tych statystykach nie zawiera się tych podmiotów, które są w procesie relokacji.

Ponad 100 polskich firm z sektora IT bierze udział w programie Poland Business Harbour. Udział w programie może wziąć każda firma w każdym czasie – warunkiem jest jedynie stworzenie oferty pracy dla przyjeżdżających programistów.

Na potrzeby programu została udostępniona specjalna witryna: gov.pl/businessharbour. Dostępne są na niej szczegółowe informacje w czterech językach o tym, kto może skorzystać z programu i jak to zrobić.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 – jak złożyć aplikację?