{"vars":{{"pageTitle":"Estoński CIT w Polsce: rząd chce, aby 97% firm nie płaciło CIT-u zanim osiągną zysk","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["cit","estonia","main","mateusz-morawiecki","podatki","polska","premier-rp"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"17 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57029}} }
300Gospodarka.pl

Estoński CIT w Polsce: rząd chce, aby 97% firm nie płaciło CIT-u zanim osiągną zysk

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy wdrażającej tzw. estoński CIT – może ona wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

„Firma do obrotów 50 mln zł – 97 proc. spółek – nie będzie płaciła podatku CIT tak długo, jak nie będzie wyciągała zysku ze swojej firmy” – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązanie podatkowe. Jest bardzo elastyczne i nowoczesne. To rozwiązanie prorynkowe i propracownicze. Chcemy odpowiadać na potrzeby pracowników i przedsiębiorców” – powiedział premier Morawiecki.

„Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał rozwijać się i inwestować w Polsce będzie miał do tego idealne warunki. To prawdziwy inkubator przedsiębiorczości” – dodał.

Jak działa estoński CIT?

Założenia projektu ustawy, nad którą pracuje obecnie resort finansów mają być oparte o słynące ze swojej prostoty rozwiązania podatkowe CIT stosowane już od lat w Estonii.

Rozliczenie podatku CIT trwa w Estonii zaledwie 5 godzin, podczas gdy proces rozliczania wszystkich podatków – zaledwie 50 godzin. To piąty najlepszy wynik na świecie według danych Banku Światowego.

Dla porównania w Polsce rozliczenie samego CITu trwa obecnie 59 godzin, a wszystkich podatków ogółem – całe 334 godziny.

Wśród najważniejszych zalet systemu stosowanego obecnie systemu CIT w Estonii wymieniane jest przede wszystkim obłożenie 20-procentowym podatkiem CIT jedynie dochodu dystrybuowanego przedsiębiorstwa – nie obejmuje ono kapitału przeznaczonego na reinwestowanie.

To zwiększa potencjał firm do samoinwestowania i częściowo uniezależnia je od dostępności m.in. kredytów.

Według United States Agency for International Development (USAID) wprowadzenie zmian w Estonii spowodowało wzrost kapitału własnego firm o 10,2 proc., oraz przyspieszenie wzrostu PKB o 4 proc.


Czytaj także: Niepokojące dane Eurostatu: Polska ma najniższy wskaźnik wolnych miejsc pracy w całej UE