{"vars":{{"pageTitle":"#EUBeachCleanUp: UE organizuje rekordową liczbę akcji sprzątania na całym świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["eubeachcleanup","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":20057}} }
300Gospodarka.pl

#EUBeachCleanUp: UE organizuje rekordową liczbę akcji sprzątania na całym świecie

Pracownicy instytucji UE dołączają do lokalnych społeczności w Europie i na świecie, aby pomagać w sprzątaniu plaż z odpadów morskich w ramach kampanii #EUBeachCleanUp. Tegoroczna kampania, którą rozpoczęto 19 sierpnia, potrwa do października włącznie, a jej kulminację stanowić będzie Międzynarodowy Dzień Sprzątania Wybrzeża, zaplanowany na sobotę 21 września i obejmujący działania prowadzone w ponad 80 krajach na wszystkich zamieszkanych kontynentach.

W tym roku dzięki innowacyjnym partnerstwom zawiązanym z ONZ i społecznością Smerfów kampania dotrze do tysięcy obywateli w każdym wieku. Sukces inicjatywy #EUBeachCleanup opiera się na połączeniu akcji uświadamiających – z wykorzystaniem silnej obecności w mediach społecznościowych – z bardzo konkretnym apelem o podjęcie działań: przyjdźcie i dołączcie do nas na plaży!

Każda z wielu imprez #EUBeachCleanUp, które odbędą się w najbliższych tygodniach, doprowadzi do zabrania do lokalnych zakładów gospodarowania odpadami ton śmieci z mórz i wybrzeży. Imprezy organizowane są przez ambasady UE i biura ONZ na całym świecie, wspólnie z lokalnymi władzami, szkołami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami prywatnymi. W ramach tej kampanii UE i jej partnerzy chcą angażować społeczności i podnosić świadomość, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Osoby zbierające śmieci z plaży rozpoznają wiele artykułów jednorazowego użytku: patyczki kosmetyczne, słomki, torebki lub sztućce z tworzywa sztucznego… Udział w tej akcji może zapoczątkować długofalową zmianę zachowań.

Każdego roku do morza trafia 8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, a samo sprzątanie plaż nie rozwiąże tego ogromnego problemu. Kluczowe znaczenie mają działania zapobiegające. Dlatego też UE przyjęła europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym wraz ze środkami legislacyjnymi na rzecz ograniczenia produkcji i z