{"vars":{{"pageTitle":"Grant Thornton: Produkcja prawa w Polsce znowu przyspieszyła","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["grant-thornton","inflacja-prawa","prawo","produkcja-prawa"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"28 sierpnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":17785}} }
300Gospodarka.pl

Grant Thornton: Produkcja prawa w Polsce znowu przyspieszyła

W pierwszej połowie 2019 r. przyjęto 11,8 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu.

To wzrost o 5,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, badania prowadzonego przez firmę Grant Thornton.

Jeśli przyjąć teoretyczne założenie, że dynamika wzrostu o 5,6 proc. utrzyma się w II półroczu, to w całym 2019 roku przyjętych zostałoby 21 457 stron maszynopisu aktów prawnych, czyli o 1132 stron więcej niż w 2018 r.

Oznaczałoby to, że pod względem produkcji prawa sytuacja nieco pogorszyła się w porównaniu w poprzednim rokiem, ale utrzymuje się na poziomie zbliżonym do średniej z lat 2012-2018.

Z badania wynika, że w Polsce wciąż mamy do czynienia ze zjawiskiem inflacji prawa, polegającym na tworzeniu nadmiernej liczby aktów prawnych w stosunku do potrzeb, zbytniej szczegółowości przepisów oraz ich niskiej jakości.

Jak zauważa Grant Thornton, nadprodukcja prawa w Polsce wyrządziła w ostatnich dwóch dekadach wiele złego polskim przedsiębiorcom i polskiej gospodarce.

„Zmienność otoczenia prawnego stała się systemową barierą rozwoju naszego kraju. Dlatego z pewnym niepokojem przyjmujemy fakt, że dwuletni okres spadku produkcji prawa został w ostatnim półroczu zatrzymany. Mamy nadzieję, że to tylko chwilowe wyhamowanie i w drugiej połowie roku pozytywny trend powróci”, powiedział Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton .

Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu „Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce” na bieżąco, raz na kwartał, prezentowane są na stronie www.BarometrPrawa.pl.

>>> Czytaj też: KNF proponuje nowelizację przepisów ustawy Prawo bankowe