Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (wskaźnik cen 99,9), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6 proc. (wskaźnik cen 102,6).
Wg szybkiego szacunku ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. w porównaniu z wrześniem ub. roku wzrosły o 2,6% (wskaźnik cen 102,6).
Więcej: https://t.co/J6B4jo1FWR#CPI #inflacja #GUS #Statystyki #WskaźnikCen pic.twitter.com/x8aUUNdhXl
— GUS (@GUS_STAT) October 1, 2019
MBank stwierdza, że inflacja spadła głównie dzięki tańszej żywności oraz spadku cen paliw.
Inflacja spadła we wrześniu z 2,9 do 2,6% r/r, głownie dzięki tańszej żywności i paliwom. Inflacja bazowa najprawdopodobniej wzrosła i wyniosła 2,3% r/r (obstawiamy niską bazę w kategorii Łączność). pic.twitter.com/Qgi5JCod4A
— mBank Research (@mbank_research) October 1, 2019
Pekao podobnie jak mBank zauważa, że inflacja obniżyła się do 2,6% r/r, głównie za sprawą wolniejszego wzrostu cen żywności oraz głębszych niż w sierpniu spadków cen paliw. Wyższych poziomów inflacji zdaniem Pekao należy się ponownie spodziewać w XI i XII. Rada Polityki Pieniężnej podtrzyma nastawienie wait-and-see.
We wrześniu #inflacja obniżyła się do 2,6% r/r, głównie za sprawą wolniejszego wzrostu cen żywności oraz głębszych niż w sierpniu spadków cen paliw. Wyższych poziomów inflacji należy się ponownie spodziewać w XI i XII. #RPP podtrzyma nastawienie wait-and-see. pic.twitter.com/Mfns5HySs6
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) October 1, 2019