{"vars":{{"pageTitle":""Jest potencjał do rozpędzania" - 4 najciekawsze komentarze do danych GUS o inflacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["gus","inflacja","makroekonomia"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"14 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":10937}} }
300Gospodarka.pl

„Jest potencjał do rozpędzania” – 4 najciekawsze komentarze do danych GUS o inflacji

Inflacja w maju wyniosła 2,4 proc., co stanowi wartość zbliżoną do środka celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) – podał GUS. Poniżej zebraliśmy najciekawsze komentarze analityków do dzisiejszego komunikatu. 

1. „Wbrew temu co myśleliśmy, nie jest to „słaby” odczyt inflacji. Jest potencjał do rozpędzania.” – stwierdzili analitycy mBanku.

2. „Prognozujemy, że Inflacja CPI utrzyma się w przedziale 2-2,5 proc. r/r w drugiej połowie roku. Wzrost inflacji bazowej zrównoważą niskie ceny paliw i energii. Sądzimy też, że po wakacjach spadać będzie dynamika cen żywności” – uważa ekonomista ING BSK Jakub Rybacki.

3. Wojciech Stępień z BNP Paribas napisał, że oczekiwania inflacyjne w strefie euro na historycznych minimach to główny powód, aby utrzymywać w Polsce stopy procentowe bez zmian

4. Eksperci BOŚ Banku są zdania, że w dłuższej perspektywie 2020 roku obecne tendencje  w połączeniu z oczekiwanym silniejszym efektem wzrostu cen regulowanych i ugruntowaniem wzrostu inflacji bazowej w 2020 r. – wspierają ich scenariusz wzrostu wskaźnika CPI w okolice 3,5 proc. w pierwszych miesiącach 2020 r.