{"vars":{{"pageTitle":"KE sprawdzi, czy 24 państwa UE - w tym Polska - uchybiły swoim zobowiązaniom ws. rozwoju telekomunikacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["cyfryzacja","komisja-europejska","polska","postepowanie","prawo-unii-europejskiej"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":89522}} }
300Gospodarka.pl

KE sprawdzi, czy 24 państwa UE – w tym Polska – uchybiły swoim zobowiązaniom ws. rozwoju telekomunikacji

Komisja Europejska wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko 24 państwom członkowskim (w tym Polsce). Państwa nie przyjęły prawodawstwa niezbędnego do wykonania nowych unijnych przepisów w dziedzinie telekomunikacji.

Chodzi o wprowadzenie w życie Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Jest to główny akt prawny prowadzący do wprowadzenia europejskiego społeczeństwa gigabitowego. Pod tym hasłem kryje się postulat zapewnienia pełnego udziału wszystkich obywateli UE w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym.

Kodeks unowocześnia europejskie ramy regulacyjne łączności elektronicznej. Robi to po to, by konsumenci mieli większy wybór i żeby wzmocnić przysługujące im prawa. Na przykład poprzez zagwarantowanie prostszych umów, jakości usług i konkurencyjnych rynków.


Czytaj także: Komisja Europejska zbada, czy Sferia dostała pasmo 4G zgodnie z prawem


Zapewnia również wyższe standardy usług łączności, w tym skuteczniejsze i bardziej dostępne zgłoszenia alarmowe. Ponadto umożliwia operatorom korzystanie z przepisów służących pobudzaniu inwestycji w sieci o bardzo dużej przepływności, a także z większej przewidywalności regulacji. Celem jest stworzenie innowacyjnych usług cyfrowych i bardziej innowacyjnej infrastruktury cyfrowej.

Termin transpozycji kodeksu do prawa krajowego upłynął 21 grudnia 2020 roku. Dotychczas jedynie Grecja, Węgry i Finlandia powiadomiły Komisję, że przyjęły wszystkie środki niezbędne do transpozycji dyrektywy i potwierdziły tym samym jej pełną transpozycję.

Dlatego Komisja skierowała wezwania do usunięcia uchybienia do Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Austrii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji i Szwecji. Zwróciła się do tych państw o przyjęcie i zgłoszenie odpowiednich środków.

Państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

Europejski kodeks łączności elektronicznej, który dostosowuje ramy regulacyjne dla europejskiego sektora telekomunikacji do nowych wyzwań, wszedł w życie w grudniu 2018 roku. Państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie tych przepisów.

Będzie skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewystarczającą ochronę siedlisk i zwierząt