{"vars":{{"pageTitle":"Kryzysowe gwarancje Unii Europejskiej ruszyły w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["kryzys","kryzys-gospodarczy","polska","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57952}} }
300Gospodarka.pl

Kryzysowe gwarancje Unii Europejskiej ruszyły w Polsce

W Polsce uruchomiono finansowanie z 80 proc. gwarancją w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Pierwszej transakcji tego typu dokonał CVI Dom Maklerski.

W odpowiedzi na kryzys COVID-19, Komisja Europejska wraz z Grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego zdecydowały o wprowadzeniu nadzwyczajnych warunków gwarancji w ramach programu COSME oraz instrumentu InnovFin SMEG programu Horyzont 2020.

Pokrycie gwarancją w przypadku finansowania obrotowego zwiększono ze standardowego poziomu 50 proc. do 80 proc. Oznacza to, że ze środki UE zabezpieczają 80 proc. ryzyka instytucji finansowej udzielającej finansowania przedsiębiorcy. Dzięki podziałowi ryzyka, instytucja taka może udzielić finansowania na bardziej atrakcyjnych warunkach niż te dostępne w standardowych ofertach na rynku.

W ostatnich dniach czerwca miała miejsce pierwsza polska transakcja w ramach nowej gwarancji InnovFin-COVID. Z finansowania zaaranżowanego przez CVI Dom Maklerski skorzystał producent elementów stalowych dla branży motoryzacyjnej, maszynowej i górniczej.

Dzięki środkom obrotowym w wysokości 25 mln zł, przedsiębiorstwo będzie w stanie zachować płynność finansową i uniknąć przestojów – co jest o tyle istotne, że jest on jednym z kluczowych pracodawców na lokalnym rynku pracy.


Czytaj także: Rail Baltica będzie nierentowna – mówi unijna agencja nadzorcza. A to niejedyny megaprojekt na liście