{"vars":{{"pageTitle":"Jakie są objawy koronawirusa u dorosłych?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","live"],"pageAttributes":["covid-19","epidemia","epidemia-koronawirusa","koronawirus","sars-cov2","swiatowa-organizacja-zdrowia","who","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69935}} }
300Gospodarka.pl

Jakie są objawy koronawirusa u dorosłych?

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem u dorosłych? Oto krótki przewodnik po najczęstszych objawach.

Jakie są objawy koronawirusa?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Światową Organizację Zdrowia do najczęstszych objawów zarażenia koronawirusem należą suchy kaszel, gorączka i uczucie zmęczenia.

Do grupy rzadziej wystepujących objawów zakażenia koronawirusem należą: ból mięśni, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu, wysypka skórna oraz przebarwienia palców u rąk i stóp.

Jak zaleca WHO, wszystkie osoby, u których występują takie objawy jak: gorączka lub kaszel połączone z trudnościami w oddychaniu lub płytkim oddechem, a także osoby odczuwające ucisk lub ból w klatce piersiowej i osoby, u których wystąpiła utrata głosu lub trudności w poruszaniu się powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak długo utrzymują się objawy koronawirusa?

Jak wynika z dostępnie obecnie danych, w przypadku pacjentów przechodzących COVID-19 w sposób łagodne objawy koronawirusa ustępują zazwyczaj po upływie 2 tygodni od pierwszego ujawnienia. Z kolei u pacjentów, którzy doświadczyli ciężkiego lub zagrażającego życiu przebiegu zakażenia Covid-19, objawy najczęściej zanikały w okresie od 3 do 6 tygodni od pierwszego ujawnienia.

Ze wstępnych danych wynika, że od momentu ujawnienia objawów Covid-19 do wystąpienia ich ciężkich form (wliczając niedotlenienie) mija zazwyczaj 1 tydzień.

W przypadku ofiar śmiertelnych czas od pierwszego wystąpienia symptomów do zgonu wynosi zazwyczaj od 2 do 8 tygodni.

Ile dni od kontaktu pojawiają się objawy koronawirusa?

Średni czas, który mija pomiędzy kontaktem z osobą zarażoną (efektem której było zakażenie koronawirusem) a wystąpieniem objawów koronawirusa u osoby zarażonej wynosi 5-6 dni.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach okres ten może wynieść od zaledwie 1 do 14 dni. To jest także powód, dla którego okres kwarantanny zazwyczaj wynosi właśnie 14 dni.

Jak sprawdzić, czy bezobjawowo przeszło się już infekcję koronawirusem?

Sposobem na określenie, czy wcześniej przeszło się już zarażenie koronawirusem jest wykonanie testów na obecność przeciwciał stanowiących immunologiczną odpowiedź organizmu na atak wirusa. Testy te noszą również nazwę testów serologicznych.

Do ich wykonania konieczna jest próbka krwi, w której badana jest obecność przeciwciał IgM (występujących w sytuacji, gdy od zarażenia wirusem upłynęło stosunkowo niewiele czasu) oraz przeciwciał IgG (których obecność utrzymuje się w przypadku przeszłych i przebytych infekcji).

Testy na przeciwciała nie służą diagnozie ewentualnego zarażenia koronawirusem w okresie bezpośrednio po zarażeniu. Bez względu na wynik testu serologicznego nie da się także określić możliwej odporności na ponowne zarażenie koronawirusem.

Po jakim czasie od kontaktu z osobą zarażoną należy wykonać test?

Największe prawdopodobieństwo poprawnego wykrycia obecności koronawirusa w organizmie (lub wykluczenia jego obecności) występuje w okresie od 7 do 9 dni od kontaktu z osobą zarażoną – i właśnie po upływu takiego okresu należy wykonać stosowne testy.

Jaki test na obecność koronawirusa jest najskuteczniejszy?

W celu sprawdzenia możliwej obecności koronawirusa w organizmie w danym momencie należy poddać się wykonywanemu przez wykwalifikowany personel medyczny wymazowi z nosogardzieli metodą RT-PCR.

Badanie dokonywane poprzez wymaz daje informację dotyczącą obecnie toczącego się zakażenia i jako badanie genetyczne jest dokładniejsze i bardziej wiarygodne niż testy serologiczne.

Testy na obecność przeciwciał nie są tak skuteczną metodą określenia obecności wirusa w organizmie i, w porównaniu z wymazem, nie są zalecane do użytkowania w tym celu.

Czy istnieją skuteczne metody leczenia koronawirusa?

Jak podaje WHO, znane obecnie skuteczne terapie obejmują m.in. użycie tlenu w przypadkach ciężkiego przebiegu choroby lub u osób, u których istnieje podwyższone zagrożenie wystąpienia takiego przebiegu.

Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że deksametazon jest kortykosteroidem, który w istotny sposób skraca okres, w którym pacjenci z cięższymi objawami COVID-19 muszą być wentylowani przy pomocy respiratora. Deksametazon okazał się być również skuteczny w leczeniu osób będących w najcięższym stanie.

WHO podkreśla, że w przypadku często wymienianych w kontekście leczenia COVID-19 leków takich jak remdesiwir, hydroksychlorochina, a także lopinawir i ritonawir nie stwierdzono istotnego wpływu na poprawę stanu zdrowia pacjentów lub skrócenie czasu ich hospitalizacji. Podobne wyniki odnotowano również w przypadku terapii interferonowej.

Koronawirus w Polsce – aktualne dane

Aktualne dane nt. liczby zakażeń koronawirusem w Polsce publikujemy tutaj. Najnowsze dane na temat wykonanej dziś liczby testów na koronawirusa znajdziesz pod tym linkiem, aktualne dane nt. dostępności łóżek i respiratorów publikujemy tutaj, a najnowsze statystyki nt. liczby zaszczepionych na koronawirusa w Polsce są w tym artykule.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi nt. objawów koronawirusa

Jakie są objawy koronawirusa?

Do najczęstszych objawów zarażenia koronawirusem należą suchy kaszel, gorączka i uczucie zmęczenia - podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak długo utrzymują się objawy koronawirusa?

W przypadku pacjentów przechodzących COVID-19 w sposób łagodne objawy koronawirusa ustępują zazwyczaj po upływie 2 tygodni od pierwszego ujawnienia.

Ile dni od kontaktu pojawiają się objawy koronawirusa?

Średni czas, który mija pomiędzy kontaktem z osobą zarażoną (efektem której było zakażenie koronawirusem) a wystąpieniem objawów u osoby zarażonej wynosi 5-6 dni.