{"vars":{{"pageTitle":"Około 750 tys. młodych Polaków między 15. a 29. rokiem życia nie uczy się i nie pracuje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ibs","instytut-badan-strukturalnych","praca","youth-employment-partnership","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":31853}} }
300Gospodarka.pl

Około 750 tys. młodych Polaków między 15. a 29. rokiem życia nie uczy się i nie pracuje

Około 750 tys. młodych Polaków, czyli 12 proc. osób między 15. a 29. rokiem życia nie uczy się i nie pracuje. Ponad połowę tej grupy stanowią kobiety, wynika z wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych (IBS).

Te osoby mogłyby zasilić rynek pracy, gdyby udało się udzielić im odpowiedniego wsparcia.

W ramach międzynarodowego projektu „Youth Employment PartnerSHIP” IBS prowadzi badanie nad młodzieżą pozostającą bez pracy, a jednocześnie nieuczącą się, czyli NEET (ang. Not in Employment, Education or Training). Badacze chcą ustalić, dlaczego młodzi ludzie nie podejmują pracy, sprawdzić efektywność programów aktywizacji zawodowej i zaproponować rozwiązania, które pomogłyby tym osobom wejść na rynek pracy.

To paradoks, że pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników, a jednocześnie tak duża grupa młodych osób nie może pracy znaleźć lub w ogóle jej nie szuka. Te osoby przy wsparciu państwa z powodzeniem mogłyby podjąć zatrudnienie w sektorze usług, handlu czy turystyce. Problem polega na tym, że ani decydenci, ani przedsiębiorcy nie potrafią do nich dotrzeć” – powiedziała Iga Magda, prof. SGH i wiceprezeska Instytutu Badań Strukturalnych.

Bezrobocie w Polsce znajduje się na najniższym poziomie od 30 lat. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w październiku stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc., co oznacza, że w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 840 tys. osób.

Jednocześnie pracodawcy skarżą się na problemy ze znalezieniem pracowników, a w wielu sektorach sytuację ratują imigranci z Ukrainy.

W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w grupie NEET przeważają młode kobiety. W ich przypadku powodem braku aktywności zawodowej są najczęściej obowiązki opiekuńcze. W Polsce jest to pół miliona kobiet w wieku 15-29 lat.

Warto przyjrzeć się skuteczności działań umożliwiających młodym matkom powrót do pracy. Przykłady z takich krajów jak Niemcy, Francja czy Szwecja pokazują, że aktywność kobiet rośnie, gdy mogą one znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godziny, a dostęp do dobrej jakości żłobków i przedszkoli jest powszechniejszy” – tłumaczy Iga Magda.

Młodzież nieucząca się i niepracująca nie jest tylko zjawiskiem polskim. Na Węgrzech podobnie jak w Polsce poza rynkiem pracy i systemem edukacji pozostaje 12,5 proc. młodych osób.

We Włoszech sytuacja jest o wiele poważniejsza, ponieważ problem ten dotyczy 25 proc. młodzieży. By zapobiec i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu młodych Komisja Europejska uruchomiła w 2013 roku „Gwarancję dla Młodzieży”.

>>> Czytaj też: Raport: Prawie 30 proc. osób zatrudnionych w Polsce ceni sobie alternatywne formy zatrudnienia