{"vars":{{"pageTitle":"Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej bezwarunkową zgodę na przejęcie Energi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["energa","fuzje-i-przejecia","komisja-europejska","orlen","polaczenie-orlenu-z-energa"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"1 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47149}} }
300Gospodarka.pl

Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej bezwarunkową zgodę na przejęcie Energi

PKN Orlen otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Energa – podała spółka.

Bezwarunkowa zgoda Komisji na realizację transakcji oznacza spełnienie jednego z warunków zwieszających realizację procesu.

Jak podał Orlen, w związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, firma podjęła decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia 2020 r. terminu przyjmowania zapisów na akcje Grupy Energa, które rozpoczęło się 31 stycznia.

W ramach wezwania Orlen ustalił cenę akcji Grupy Energa na 7 zł.

Zgodnie z nim Orlen zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

„Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne” – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Jak dodał, konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się według niego dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie.

Orlen zwraca uwagę na to ,ze Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.

Ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów.

Dla Orlenu to ciekawy portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, na przykład bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych przez PKN ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Więcej o tym piszemy w raporcie Jak zazieleniają się globalne spółki naftowe. Strategie koncernów wobec zmian klimatycznych i transformacji energetycznej” [PDF] .

Dlaczego Orlen chce przejąć Energę? Chodzi o gruntowną przebudowę modelu biznesowego