{"vars":{{"pageTitle":"Pekao zamierza kontynuować dotychczasową strategię","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bank-pekao-s-a","marek-lusztyn","pekao"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":33143}} }
300Gospodarka.pl

Pekao zamierza kontynuować dotychczasową strategię

„Zamierzamy kontynuować realizację dotychczasowej strategii banku, koncentrując się na cyfryzacji i transformacji operacyjnej. Podtrzymujemy ambitne cele finansowe i technologiczne na kolejne lata” – deklaruje Marek Lusztyn, nowy prezes Banku Pekao S.A.

Marek Lusztyn jest związany z Grupą Banku Pekao od blisko 20 lat. Przez ostatnie dwa i pół roku był wiceprezesem Pekao, nadzorującym obszar zarządzania ryzykiem. Wcześniej przez blisko 10 lat pracował w strukturach międzynarodowej grupy UniCredit. W Londynie, Monachium i Mediolanie opowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem, obejmujące kilkadziesiąt krajów.

„W najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. Nadal chcemy być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników rentowności kapitału (ROE), przy jednoczesnym ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych oraz kosztów ryzyka. Wciąż stawiamy mocno na cyfryzację i transformację operacyjną oraz inwestujemy w IT. Mamy przed sobą w tym zakresie ambitne zadania” – powiedział Marek Lusztyn, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Bank zakłada, że w 2022 roku udział klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej zwiększy się do 70 proc. (z około 40 proc. obecnie) wszystkich posiadających ROR. Przewiduje, że w kanałach zdalnych będzie otwierać 33 proc. nowych rachunków bieżących, a udział pożyczek gotówkowych udzielanych w kanałach cyfrowych urośnie za trzy lata do 60 proc. z obecnych około 40 proc.

Nowy prezes poinformował, że zgodnie ze średnioterminową polityką dywidendową, bank planuje przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy między 60 a 80 proc. jednostkowego zysku netto za 2019 roku. To jedna z najwyższych dywidend w polskim sektorze bankowym. Według założeń polityki, do akcjonariuszy trafi między 50 a 75 proc zysku za 2020 rok, a w dłuższym terminie Pekao planuje przeznaczać na dywidendę co najmniej połowę zysku w scenariuszu wzrostu organicznego.

>>>Czytaj też: Pekao ma nowego prezesa