{"vars":{{"pageTitle":"Polska firma wybuduje 100 stacji ładowania aut elektrycznych do 2026","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["ekoen","ekoenergetyka","elektromobilnosc","infrastruktura","polska","samochody-elektryczne","stacje-ladowania"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"14 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":119700}} }
300Gospodarka.pl

Polska firma wybuduje 100 stacji ładowania aut elektrycznych do 2026

Pod marką Ekoen powstaje polska sieć stacji szybkiego ładowania dla pojazdów elektrycznych. Firma chce zapewnić użytkownikom elektryków dostępność ładowania, szybkość i komfort pobytu na stacji.

Ekoen ma być według doniesień firmy rewolucją na rynku usług ładowania pojazdów elektrycznych. Jedna stacja obejmuje co najmniej 5 punktów ładowania o różnych mocach i z różnymi złączami do ładowania. Czas ładowania ma ulec skróceniu. Pozwoli uzupełnić energię w pojeździe w maksymalnym czasie 30 minut.

Odwiedzający stację może skorzystać z kawiarni, a także strefy lounge przeznaczonej dla kierowców samochodów elektrycznych i dostępnej 24 godziny na dobę.

Korzystanie z usług ładowania jest proste, nie wymaga dedykowanych aplikacji, specjalnych kart lub konieczności wcześniejszej rejestracji.

100 stacji do 2026 roku

Według firmy, Ekoen dostarcza odpowiedzi na globalne trendy i potrzeby rynku, szczególnie mieszkańców miast.W ciągu najbliższych pięciu lat w Polsce i za granicą ma powstać 100 stacji Ekoen. Pierwsze stacje mają się pojawić między innymi w polskich miastach.

“Otwierając na początku 2020 roku pierwszą stację EKOEN w Zielonej Górze, chcieliśmy przede wszystkim pokazać i przetestować rozwiązanie, które zmieni podejście do elektromobilności, w centralnym punkcie umieścić użytkownika samochodu elektrycznego. Zmiana pojazdu na bardziej przyjazny dla środowiska musi się wiązać z komfortem jego użytkowania. (…) Rynek potwierdza słuszność tego kierunku, podobne stacje otwierają się już w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy we Włoszech” – powiedział prezes sieci stacji i  założyciel polskiego producenta stacji szybkiego ładowania Ekoenergetyka, Bartosz Kubik.

W 2020 roku zielonogórski Ekoen obsłużył blisko 10 000 pojazdów. Sto stacji ładowania typu Ekoen może obsłużyć nawet do 9 mln aut rocznie. Jest to istotne szczególnie w miastach, gdzie oprócz prywatnych użytkowników, samochody elektryczne zaczynają pojawiać się także we flotach firmowych, taksówkach, busach kurierskich czy jako pojazdy ostatniej mili – wskazuje Ekoen.

Jak podkreśla firma, zrównanie czasu ładowania pojazdu elektrycznego do czasu tankowania obecnych samochodów spalinowych jest istotne dla upowszechnienia samochodów elektrycznych.

Na wybranych stacjach ładowania firma planuje wdrażać też stacje o mocach 750 kW i 1500 kW („NeU” – Network of Ultrachargers). Będą przeznaczone głównie dla segmentu pojazdów ciężarowych, a w przyszłości również osobowych.

Partnerem technologicznym Ekoen jest Ekoenergetyka – Polska S.A, która będzie dostarczała najnowsze systemy szybkiego i ultra-szybkiego ładowania.

Ekoen to polska firma, która dostarcza infrastrukturę do ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną. Pierwsza stacja w Polsce powstała w 2020 roku w Zielonej Górze.

Ekoenergetyka jest producentem infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Wytwarza ładowarki dużej mocy do autobusów elektrycznych i samochodów elektrycznych. Oferuje też wdrożenie, utrzymanie i zdalne zarządzanie infrastrukturą.

W Polsce powstanie pierwszy zakład recyklingu baterii samochodowych w UE