{"vars":{{"pageTitle":"Europejski Urząd ds. Pracy rozpoczyna działalność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["europejski-urzad-ds-pracy","praca","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":22417}} }
300Gospodarka.pl

Europejski Urząd ds. Pracy rozpoczyna działalność

Dzisiaj Europejski Urząd ds. Pracy rozpoczyna swoją działalność, organizując ceremonię otwarcia oraz pierwsze posiedzenie zarządu. Dzieje się to dwa lata od momentu, gdy przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker zapowiedział utworzenie Urzędu w swoim orędziu o stanie Unii z 2017 r. wygłoszonym przed Parlamentem Europejskim.

Zarząd Europejskiego Urzędu ds. Pracy składa się z przedstawicieli państw członkowskich, Komisji, partnerów społecznych na szczeblu UE, Parlamentu Europejskiego oraz obserwatorów z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i innych agencji UE działających w obszarze zatrudnienia i spraw społecznych. Po raz pierwszy zarząd spotka się w dniu 17 października, aby przyjąć decyzje niezbędne do uruchomienia działalności Urzędu oraz aby wymienić poglądy na temat wstępnego programu prac.

Cele przyświecające Europejskiemu Urzędowi ds. Pracy to:

Komisja Europejska informuje w komunikacie: „Nie zostaną utworzone żadne nowe kompetencje na poziomie UE, a państwa członkowskie będą nadal w pełni odpowiadać za egzekwowanie przepisów dotyczących pracy i ubezpieczeń społecznych. Wartość dodana Urzędu polega na tym, że ułatwi on współpracę między państwami członkowskimi, usprawni istniejące struktury i zapewni wsparcie operacyjne, co zaowocuje skuteczniejszym wykonywaniem przepisów. Tym samym korzyści odniosą zarówno obywatele, jak i przedsiębiorstwa i organy krajowe. Jeżeli chodzi o organy poszczególnych państw członkowskich, Urząd usprawni współpracę w zakresie mobilności pracowników, zapewniając stałą strukturę UE opartą na idei urzędników łącznikowych oddelegowywanych do Europejskiego Urzędu ds. Pracy przez państwa członkowskie. Urząd pozwoli również na zgromadzenie zasobów na potrzeby wspólnych działań, np. organizowania wspólnych kontroli lub szkolenia pracowników krajowych w zakresie spraw transgranicznych.”