{"vars":{{"pageTitle":"Prezes PKO BP: Polski system bankowy pęknie na dwie części i jedna z nich nie przetrwa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bankowosc","ekf2019","europejski-kongres-finansowy","pko-bank-polski","pko-bp","zbigniew-jagiello"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"4 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":10011}} }
300Gospodarka.pl

Prezes PKO BP: Polski system bankowy pęknie na dwie części i jedna z nich nie przetrwa

System bankowy w Polsce podzielił się na dwie części, a jedna z nich nie przetrwa – powiedział podczas debaty na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Według szefa największego banku w Polsce, który brał udział w debacie pt. “Debata Prezesów. Mapa wyzwań przed sektorem bankowym”, “jest to tylko kwestią czasu”, kiedy druga grupa banków przestanie istnieć.

Jagiełło dodał, że w grupie, która przetrwa, jest około 8 banków i będą to największe banki w Polsce.

Według niego 3 zjawiska doprowadzą do takiego pęknięcia polskiej sceny bankowej na pół:

1. Duże banki zjadają małe.
2. Duże banki rozwijają się w większości obszarów szybciej niż małe.
3. Duże banki lepiej i szybciej adaptują się do zmieniających się warunków makroekonomicznych, technologicznych oraz regulacyjnych.

Jeśli przepowiednie Zbigniewa Jagiełły się spełnią, to 8 banków, które na dziś mają najwyższą kapitalizację w Polsce i prawdopodobnie by przetrwały, to: PKO BP, Bank Pekao, Santander, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank oraz BNP Paribas.

>>> Czytaj również: Wykres Dnia: Te dane największego banku w kraju pokazują, jak mocno Polacy postawili na płatności mobilne