{"vars":{{"pageTitle":"Racibórz: premier wizytuje budowę gigantycznego zbiornika przeciwpowodziowego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["dariusz-polowy","ekologia","mateusz-morawiecki","powodz","raciborz","samorzady","srodowisko","zbiornik-przeciwpowodziowy"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"24 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57413}} }
300Gospodarka.pl

Racibórz: premier wizytuje budowę gigantycznego zbiornika przeciwpowodziowego

Dziś premier Mateusz Morawiecki odwiedził Racibórz i odwiedził prawie gotowy do otwarcia zbiornik przeciwpowodziowy, który jest jednym z największych obiektów hydrotechnicznych w Europie.

Racibórz to miasto na Śląsku, które zostało silnie dotknięte powodzią tysiąclecia w 1997 r.

Zbiornik na Odrze ma zapobiec powtórce podobnej powodzi w Raciborzu. Zresztą zbiornik jest na tyle duży, że chroni też wiele innych gmin – jego ochrona sięga aż do Wrocławia.

Zbiornik planowano wybudować już w XIX w., ale musiało minąć 140 lat, żeby w końcu został oddany do użytku.

Umowę na budowę zbiornika zawarto w czerwcu 2013 roku i po wielu perypetiach – w tym zejściu z budowy głównego wykonawcy z Hiszpanii i wzroście kosztów – zbiornik jest niemal gotowy.

“Jako prezydent miasta cieszę się, że tragiczna powódź z 1997 r. już się nie powtórzy. Jednocześnie jestem dumny, że inwestycja nosząca nazwę mojego miasta zapewnia bezpieczeństwo ok. 2 mln mieszkańców od Raciborza po Wrocław” – powiedział 300Gospodarce prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

„Co ważne: inwestycja miała trudną przeszłość. Nie jest wszak łatwo wybudować jeden z największych obiektów hydrotechnicznych w Europie. Warto pochwalić determinację i zaangażowanie Wód Polskich, aby przedsięwzięcie zostało oddane na czas. W sytuacji, kiedy wiele regionów w Polsce obawia się powodzi, to naprawdę zapewnia spokojny sen”.

„Przed nami jeszcze wyzwanie związane z poszerzeniem funkcji zbiornika. Oprócz ochrony przeciwpowodziowej pojawi się funkcja retencyjna, regulacji przepływu wody pod cele gospodarcze – jak na przykład żegluga śródlądowa – a także, aby był obiektem atrakcyjnym, przyciągającym turystów i rekreację”, dodał Dariusz Polowy.

Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW]