Polska może stać się europejskim liderem cyfryzacji do 2023 roku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Sobieskiego.
Szersze zastosowanie rozwiązań Green IT, powołanie Ambasadora ds. Współpracy z Globalnymi Koncernami Informatycznymi oraz budowa suwerenności technologicznej Polski w oparciu o rodzime produkty ICT – to tylko niektóre z zaleceń autorów raportu „Polska (prawdziwie) cyfrowa. 12 rekomendacji na lata 2019-2023”. W ramach tej publikacji eksperci Instytutu Sobieskiego oraz praktycy branży teleinformatycznej proponują decydentom politycznym podjęcie konkretnych działań, aby za cztery lata krajowa administracja rządowa znalazła się wśród europejskich liderów digitalizacji, a polskie firmy radykalnie poprawiły swoją pozycję na rynku rozwiązań teleinformatycznych.
„Celem raportu jest przedstawienie polskim politykom i decydentom 12 rekomendacji, które powinny zostać w Polsce zrealizowane w latach 2019-23. Mamy nadzieję, że w następnej kadencji Sejmu uda się zbudować szerokie porozumienie wszystkich środowisk politycznych, aby polska administracja rządowa znalazła się wśród światowych liderów procesu digitalizacji, a Polska i rodzime firmy radykalnie poprawiły swoją pozycję w obszarach związanych z informatyką” – powiedział Bartłomiej Michałowski, jeden z autorów raportu oraz członek zarządu Instytutu Sobieskiego, podczas konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych.
„Polska branża IT musi rosnąć 3 razy szybciej, jeśli Polska ma stać się liderem cyfryzacji w skali europejskiej, a nawet światowej. Silna branża IT to także szansa na to, że stworzymy w Polsce zaawansowane produkty z potencjałem eksportowym, które przyczynią się do wzrostu PKB Polski” – zaznacza Dariusz Śpiewak, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz współautor raportu.
Raport zawiera także przegląd międzynarodowych rankingów, które oceniają polską gospodarkę. Mogą one służyć do oceny postępów Polski w obszarach innowacyjności i wykorzystywania nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Autorzy podają również przykłady tego, jak projekty aktualnie poruszane w debacie publicznej, mogłyby przyczyniać się do rozwoju polskich firm teleinformatycznych. „Odbudowa Pałacu Saskiego powinna posłużyć do stworzenia w nim Centrum Przyszłości Polski, gdzie pokazywane byłyby rzeczywiste rozwiązania oraz wirtualne inscenizacje przyszłości w służbie medycyny, bezpieczeństwa, efektywności energetycznej czy odkrywania kosmosu. Program odbudowania lokalnej komunikacji autobusowej powinien posłużyć powstaniu centralnego, inteligentnego systemu planowania podróży dla każdego chcącego skorzystać z nowych, lokalnych połączeń” – przekonuje Bartłomiej Michałowski.
Raport i infografika dostępne są na stronie Instytutu Sobieskiego.