Zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu wzrosły w ciągu roku o prawie 18 proc. i na koniec 2019 roku wyniosły prawie 565 tys. mkw – informuje firma doradcza na rynku nieruchomości Cresa Polska.
Poznań jest szóstym pod względem wielkości rynkiem biurowym w Polsce.
Jak podano w raporcie, pomimo braku spektakularnych transakcji najmu w Poznaniu, rynek rozwija się w sposób stabilny i organiczny.
„Znakomita infrastruktura transportowa, rozwinięty rynek pracy, dobre zaplecze akademickie i silna lokalna gospodarka to główne atuty miasta” – uważa Artur Sutor, Partner, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska.
Łącznie w całym 2019 roku poznański rynek biurowy powiększył się o prawie 86 tys. mkw.
Wolumen transakcji w 2019 roku wyniósł blisko 41 tys. mkw. – o 41 proc. mniej niż w 2018 roku i 33 proc. mniej niż wynosi średnia roczna z lat 2015-2019.
Absorpcja w 2019 roku wyniosła ponad 59 tys. mkw., czyli znacznie więcej niż w 2018 roku, co świadczy o wzroście zapotrzebowania wśród najemców na powierzchnie biurowe w ostatnich 12 miesiącach.
Wskaźnik pustostanów na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku wzrósł w porównaniu z końcem 2018 roku o 3,5 pkt. proc. do 10,8 proc.
„Wzrost ilości powierzchni niewynajętej to efekt oddania do użytku dwóch dużych kompleksów biurowych, które nie zostały jeszcze w znacznym stopniu skomercjalizowane. Możemy jednak spodziewać się spadku tego wskaźnika w najbliższym czasie ze względu na wiele toczących się jeszcze negocjacji umów” – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Dla porównania, zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą 5,59 mln mkw.
>>> Czytaj także: BNP Paribas: Na warszawskim rynku biurowym podaż nie nadąża za popytem